Tag Archives: тинктура

(Рецепт) ТРАДИЦИОНАЛНА МЕДИЦИНА – Рускиот лекар Лазаров тврди: Кантарионот помага при ОНКОЛОШКИТЕ ЗАБОЛУВАЊА

Рускиот лекар Николај Лазаров го вовел терминот адаптогено растение во 1949. година и го искористи за да ги опише најефикасните лековити својства што природата ги нуди на организмот. Адаптогенот е супстанца која има способност да ја усогласи и хармонизира реакцијата на телото на разни физички, хемиски, биолошки и психолошки надворешни …

Повеќе »

Лекува настинки, ја намалува нервозата, ја ублажува депресијата…

Сојузникот на здравјето на древните Абориџини ги уништува бактериите, ги чисти бронхиите и синусите и помогнува при воспалување на грлото… Еукалиптус (Eucaliptus globulus) е дрво со раскошни крошни, потекнува од Австралија и е единствена храна на коалите. Листовите поседуваат лековита моќ, а во народната медицина најмногу се користат за болести …

Повеќе »

(Рецепт) Со мајчина душица намалете го ревматизмот: Направете тинктура која ќе ја втривате на болните места!

НА ОНИЕ кои страдаат од чести воспалувања на бронхиите, секрети во белите дробови, имаат слабо варење и нередовни столици или имаат ревматски болки, треварите им советуваат мајчина душица. Ова мајско растение се користи и во случај на нарушувања на бубрезите и мочниот меур. Мајчина душица се препорачува за грчеви во …

Повеќе »

Чудо од природата: Лекува настинки, ја намалува нервозата, ја ублажува депресијата…

Сојузникот на здравјето на древните Абориџини ги уништува бактериите, ги чисти бронхиите и синусите и помогнува при воспалување на грлото… Еукалиптус (Eucaliptus globulus) е дрво со раскошни крошни, потекнува од Австралија и е единствена храна на коалите. Листовите поседуваат лековита моќ, а во народната медицина најмногу се користат за болести …

Повеќе »

(Рецепт) Антибиотик од природа: Направете лек од две состојки кој помага веќе 5.000 години!

Лукот е секако една од најздравите намирници во светот. Силата на ова растение во народната медицина се користи повеќе од 5.000 години. Еден од најстарите рецепти во светот е оној од Тибет, каде тинктурата од лук била најмоќниот лек за разни болести. За што се користи тинктурата од лук? – …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Упорна мајка со „трева“ го спасила својот син од рак!

На 10. години му откриле леукемија и станал зависен од тешки фармацевтски лекови… На 14. години му прогнозирале уште само неколку недели живот. Кога мајка му помислила дека Дарен ја живее последната недела размислувала да му ја даде и последната доза морфиум.Но, срцето на мајката не сакало да се прости …

Повеќе »

(Рецепт) Радикално чистење на крвните садови за 40 дена: Едноставен а моќен рецепт кој ќе ве препороди!

Уште едно феноменално дејство на лукот! Оваа тинктура козумирајте ја 40. дена и темелно ќе ги исчистите крвните садови од холестерол. Состојки: 4 главички лук 4 средно големи лимони со кора околу 3 литри провриена вода Подготовка: лукот поделете го на ченови и исчистете го. Лимоните полијте ги со зовриена …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Мајка со „трева“ го спасила својот син од рак!

На 10. години му откриле леукемија и станал зависен од тешки фармацевтски лекови . На 14. години му прогнозирале уште само неколку недели живот. Кога мајка му помислила дека Дарен ја живее последната недела размислувала да му ја даде и последната доза морфиум.Но, срцето на мајката не сакало да се …

Повеќе »

Лекува настинки, ја намалува нервозата, ја ублажува депресијата…

Сојузникот на здравјето на древните Абориџини ги уништува бактериите, ги чисти бронхиите и синусите и помогнува при воспалување на грлото… Еукалиптус (Eucaliptus globulus) е дрво со раскошни крошни, потекнува од Австралија и е единствена храна на коалите. Листовите поседуваат лековита моќ, а во народната медицина најмногу се користат за болести …

Повеќе »