Tag Archives: тетово

ИСПОВЕД И СОВЕТ ОД САШО СЕРАФИМОВСКИ КОЈ ГО ПОБЕДИ КОВИД-19:„Секој што ќе почувствува барем некаков симптом, веднаш да реагира кај матичен лекар!“

Венко Филипче на својот профил на Фејсбук објави куса сторија за Сашо Серафимовски, 57. годишен тетовчанец кој го победил корона вирусот: -Педесет и седумгодишниот Сашо Серафимовски го победи ковид-19. Тој првично ги игнорирал симптомите и како што вели првпат во животот морал да помине две недели во болнички кревет поради …

Повеќе »

После растот на новозаболени од Ковид-19 – Тетово ново жариште!

Покрај тоа што генералниот впечаток е дека состојбата е под контрола и дека трендот е позитивен, констатирани се слабости и во делот на почитување на индивидуалните мерки од страна на граѓаните… Бројот на новозаболени од коронавирусот во државава повторно е во пораст. Вчера беа регистрирани 36. нови случаи, со што …

Повеќе »

(ВИДЕО) СЕМЕЈСТВО ОД ТЕТОВО СО ПЕСНА НИ ПОРАЧУВА: „Седи дома да не фатиш корона“

Доктор Марија Филиповиќ Стојаноска, која покрај обврските како професионален лекар, ги има и оние да се грижи за семејството, на Фејсбук објави видео како нејзините дома се справуваат со препораката сите да седиме дома… И’ во карантин може да биде забавно, наредното на балконот… „Драги пријатели, постоечки и нови од …

Повеќе »

(ФОТО) Македонско девојче е новата „Мис Балкан 2019“:Кристина Димитриевска ја понесе балканската круна!

Македонската убавина не ретко е препејувана, а изборот што синоќа се одржа во Белград, Србија уште еднаш покажа дека ја има и македонските девојчиња се меѓу најубавите… Вчера во хотелот АМБАСАДОР во Белград се одржа официјалниот избор за Мис на Балканот за 2019-та година. Победничка е нашата Кристина Димитриевска, 23. …

Повеќе »

(ВИДЕО) Глутница кучиња во Тетово: Кој би се осмелил да помине меѓу нив?

Проблемот со бездомните кучиња од ден на ден е се’ поголем… Случајот со младата девојка во Гостивар како да не беше доволен импулс одговорните да преземат некоја конкретна акција. Напротив, се’ поопасно е не само навечер туку и преку ден да се движите по улиците каде се создаваат глутници кучиња. …

Повеќе »

Првиот  хотел „Меркур” во Македонија отворен во Тетово

Орбис Хотел Груп го претстави најновиот хотелски бренд за првпат во Македонија Синоќа во центарот на Тетово во присуство на високи државни функционери и амбасадори се отвори првиот хотел „Меркур” во Македонија кој е интернационално познат бренд на AccorHotels Групацијата, светски лидер во областа на патувањето и лајфстајлот нудејќи единствено …

Повеќе »

Се бара сопственик на паричник во Тетово!

За секој од нас е најтешко кога ќе го загубиме паричникот. Не толку поради самиот паричник колку поради тоа што сите ние со себе носиме документи како лична карта или возачка дозвола, кредитни картички… Токму таков призник, со сите документи е пронајден во Тетово… Чесниот наоѓач поставил пост на социјалните …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Документарен филм за тетовскиот поп-рок бенд „Легенда“

Преку архивски снимки и фотографии, тетовскиот поп рок состав Легенда, кој важи за синоним на едно убаво време ќе добие музички документарен филм насловен „Свет без граници“. Режиран е од Билјана Билбиловска и Глигор Кондоски од Тетово, и е нивни подарок за членовите на Легенда и градот кој би сведочел …

Повеќе »

(ФОТО) Од љубов до омраза: Најсексапилната навивачка лани на ЕП, сопругата на Блерим Џемаили, објавува книга со тајни од спалните соби на фудбалерите

Од љубов до омраза – најчесто дели еден чекор, а се чини токму тоа се случува со Блерим Џемаили и неговата (сега веќе) бивша сопруга Ерјона Сулејмани. Сопругата на швајцарскиот фудбалер со македонско потекло Блерим Џемаили наскоро ќе ја издаде својата прва книга во која се откриваат многу тајни во …

Повеќе »