Tag Archives: тестови

Што можат да покажат тестовите на антитела, а што не?

За коронавирусот сè уште не е познато, вклучувајќи го и прашањето за времетраењето на имунитетот по претходна инфекција. Прашањето збунува многумина, од научници до обични луѓе кои би сакале да знаат до кој степен се заштитени по првата доза на вакцината. Тестирањето на антитела може да одговори на некои прашања, …

Повеќе »

МНР ги објави препораките за влез во Грција до 24 мај – Какви се’ документи ќе ви бидат потребни!

МНР информира дека Владата на Хеленската Република, донесе нова заедничка министерска одлука со која од 14 мај 2021 се укинуваат мерките за ограничување на копнените, воздушните и водните врски со трети држави. Министерството за надворешни работи на Македонија информира дека Владата на Хеленската Република, донесе нова заедничка министерска одлука со …

Повеќе »

(ФОТО) Во Германија повторно ригорозни мерки: Воведен полициски час, во продавниците само со негативен тест…

Во ГЕРМАНИЈА, синоќа на полноќ стапија на сила измените во законот за заштита од инфекции, кои овозможуваат автоматско воведување на построги мерки во борбата против ковид-19, вклучително и забрана за движење помеѓу 22. и 5. часот наутро, и тоа во градовите и општините со седумдневна инциденца повисока од 100. ново …

Повеќе »

Девојка починала во ковид амбуланта во Србија

Девојка (24) починало во амбулантата за Ковид во Краљево. Како што дознавме, нејзините придружници ја донеле во амбулантата да се тестира, бидејќи таа имала висока температура неколку дена. Но, во еден момент таа колабирала а лекарите не успеале да ја реанимираат. Мирјана Крчевинац, директорката на Здравствениот дом во Краљево, за …

Повеќе »

Од една земја се јавиле во СЗО и рекле: „Ние немаме заразени со ковид 19!“

Северна Кореја ја известила Светската здравствена организација дека не евидентирала случаи на коронавирус на нејзина територија. Претставникот на СЗО во Пјонгјанг, Едвин Салвадор, изјавил дека Северна Кореја тестирала 23.121 лице за присуство на коронавирус и дека сите резултати биле негативни. Според зборовите на Ел Салвадор, од 26. март до 1. …

Повеќе »

(ФОТО) ШПАНСКИ ЕКСПЕРИМЕНТ: 5.000 луѓе на концерт после тестирање – дали тоа значи враќање на нромалниот живот?

Околу 5.000 луѓе присуствувале на концерт во Барселона синоќа, откако сите беа тестирани за вирусот корона со брз тест, во еден вид експеримент од шпанските власти што може да ја оживее музичката индустрија во таа земја, но и низ целиот свет. Љубителите на музиката морале да носат маски на концертот …

Повеќе »

Европа пресече: Патување можно со три услови и одобрени вакцини

Европската комисија денес предложи создавање на дигитални зелени сертификати, со цел да се олесни слободното движење во Европската унија за време на пандемијата. Дигитален зелен сертификат ќе биде доказ дека лицето е вакцинирано против ковид 19 или добило негативен резултат од тест или се опоравило од ковид 19 и има …

Повеќе »

Што кога сте заробени во зоната на пријателството?

Раскинувањата се секогаш болни, а она што може подеднакво или уште повеќе да боли е ситуацијата во „пријателската зона“ во која некој близок зборува за својот љубовен живот без воопшто да биде свесен за вашите чувства. Ако некој ви се допаѓа, па дури и сакате некого, но сте „заробени во …

Повеќе »

(ВИДЕО) Забрзувањето на ова Ауди е натприродно

Во сегашната гама, еден од најбрзите модели на Audi вози на електрична енергија. Тој ве остава без здив со своите поерформанси. Ако не верувате, погледнете го видеото подолу. Имено, Audi e-tron GT во RS изданието има над 600 КС, а официјално 100 км/ч постигнува со трепкање на окото. Поточно, потребни …

Повеќе »