Tag Archives: тестови

ЗАЕДНИЧКИОТ ЖИВОТ може да биде чекор до БРАК или до УНИШТУВАЊЕ: Кога е ВИСТИНСКОТО време да го направите тоа?

Пред да се одлучите за некој голем чекор како што е заедничкиот живот, постојат прашања и дилеми кои треба да ги решите, за да не се одрази на вашиот однос со партнерот. Познато е дека врската на секој пар минува низ неколку фази, а како најсериозна се смета одлуката за …

Повеќе »

„Тивок убиец“ на жените: Симптоми на опасна болест која повеќето не ја препознаваат

Симптомите на ракот на јајниците се многу неспецифични и се чини дека не укажуваат на овој тип на малигнитет. Бидејќи во повеќето случаи се открива во веќе напредна фаза, овој рак се нарекува и „тивок убиец“. Покрај редовните контроли кои никогаш не треба да се прескокнуваат, важно е да се …

Повеќе »

(ВИДЕО) Оптичка илузија која го измамила и највнимателниот набљудувач

Повеќето оптички илузии лесно се откриваат. Како добар магичен трик, во моментот кога некој ќе ти објасни, размисли „како не го видов тоа веднаш“. Но, прозорецот на Ејмс е малку поинаква илузија. Дури и по објаснувањето, е збунувачки, па ќе помислите, дали е се што гледам реално и вистинито? Погледнете …

Повеќе »

(ВИДЕО) ПАТУВАЊЕ СО БРЗИНА ОД 1.000 КИЛОМЕТРИ НА ЧАС: Нова снимка на „Virgin Hyperloop“ – иднина или пусти соништа?

Компанијата Virgin Hyperloop, која се занимава со нов вид брз транспорт, објави видео кое ги прикажува плановите на системот, за кои тие тврдат дека ќе им овозможи на луѓето да патуваат со брзина од 1.078 километри на час. Компанијата тврди дека системот „ќе постави нови стандарди за патување во 21. …

Повеќе »

Што можат да покажат тестовите на антитела, а што не?

За коронавирусот сè уште не е познато, вклучувајќи го и прашањето за времетраењето на имунитетот по претходна инфекција. Прашањето збунува многумина, од научници до обични луѓе кои би сакале да знаат до кој степен се заштитени по првата доза на вакцината. Тестирањето на антитела може да одговори на некои прашања, …

Повеќе »

МНР ги објави препораките за влез во Грција до 24 мај – Какви се’ документи ќе ви бидат потребни!

МНР информира дека Владата на Хеленската Република, донесе нова заедничка министерска одлука со која од 14 мај 2021 се укинуваат мерките за ограничување на копнените, воздушните и водните врски со трети држави. Министерството за надворешни работи на Македонија информира дека Владата на Хеленската Република, донесе нова заедничка министерска одлука со …

Повеќе »

(ФОТО) Во Германија повторно ригорозни мерки: Воведен полициски час, во продавниците само со негативен тест…

Во ГЕРМАНИЈА, синоќа на полноќ стапија на сила измените во законот за заштита од инфекции, кои овозможуваат автоматско воведување на построги мерки во борбата против ковид-19, вклучително и забрана за движење помеѓу 22. и 5. часот наутро, и тоа во градовите и општините со седумдневна инциденца повисока од 100. ново …

Повеќе »

Девојка починала во ковид амбуланта во Србија

Девојка (24) починало во амбулантата за Ковид во Краљево. Како што дознавме, нејзините придружници ја донеле во амбулантата да се тестира, бидејќи таа имала висока температура неколку дена. Но, во еден момент таа колабирала а лекарите не успеале да ја реанимираат. Мирјана Крчевинац, директорката на Здравствениот дом во Краљево, за …

Повеќе »

Од една земја се јавиле во СЗО и рекле: „Ние немаме заразени со ковид 19!“

Северна Кореја ја известила Светската здравствена организација дека не евидентирала случаи на коронавирус на нејзина територија. Претставникот на СЗО во Пјонгјанг, Едвин Салвадор, изјавил дека Северна Кореја тестирала 23.121 лице за присуство на коронавирус и дека сите резултати биле негативни. Според зборовите на Ел Салвадор, од 26. март до 1. …

Повеќе »