Tag Archives: тенисери

(ФОТО) Австралија Опен: Новак, одиш во строг карантин и имаш 100. долари (дневно) за храна

Новак Ѓоковиќ ќе ја брани титулата на Австралија опен,а кампањата за деветтиот пехар во Мелбурн ќе ја започне малку подоцна од вообичаеното поради многу специфични околности. Првиот Грен слем во сезоната е преместен на 8. февруари, а организаторите веруваат дека дотогаш сè ќе биде подготвено. Короната влијаеше на одложувањето на …

Повеќе »

(ВИДЕО) Новак помага: На колегите им дава терени, теретани, храна…

Новак Ѓоковиќ, најдобриот тенисер во светот, нашол начин да им помогне на колегите тенисери и нивните тренери за време на паузата. Ѓоковиќ ја отворил вратата на својот тениски центар, каде инсталирал три дополнителни балони, со кои ќе може да се користи и теретаната. Многу српски тенисери ќе можат да тренираат …

Повеќе »

(ФОТО) ПОВТОРНО ХАОС ВО ТЕНИСОТ: И’ повторно е јасно дека Новак бил во право

Да, претседателот на АТП, Андреа Гауденци, најавил повик до Новак Ѓоковиќ за решавање на конфликтот, но се чини дека ќе има уште многу работа да ги смири тензиите во светскиот тенис. Причината за идејата за разговорот е одлуката на најдобриот тенисер во светот да се повлече од Советот на играчи …

Повеќе »

Планот на Ѓоковиќ успешен: 6.000.000 долари за најзагрозените тенисери

Водечките тениски организации потврдија дека ќе им помогнат на сите послабо рангирани тенисери и тенисерки погодени од пандемијата на коронавирус. Кампањата за помош на сите играчи за прв пат ја покрена Новак Ѓоковиќ, а планот сега е конкретен. Вкупниот фонд за помош е 6.000.000 американски долари, кој ќе биде платен …

Повеќе »

Уште еден шампионски потег на Новак Ѓоковиќ: Повел борба за помош на тенисерите кои се пред банкрот!

Ова го открил бразилскиот играч Бруно Соарес… Пред неколку дена во тениските кругови одекнала веста дека повеќе од 700. професионални тенисери и тенисерки се рпед банкрот, поради паузата поради корона вирусот, бидејќи нема турнири, а со самото тоа ниту можност да заработуваат за живот. Посебно биле загрозени оние од 200. …

Повеќе »

Тренерот на Рафел Надал напоменува: “Не го погребувајте Ѓоковиќ толку рано, тоа би била сериозна грешка!”

Тренерот на најдобриот тенисер на светот, Карлос Моја, во интервју за шпанските медиуми напоменал дека големите тенисери никогаш не треба да се занемарат. Тренерот на Рафаел Надал, Карлос Моја, смета дека сите прават голема грешка што го занемариле Новак Ѓоковиќ поради повреда, истото како што го направиле пред неколку години …

Повеќе »