Tag Archives: тенис

(ВИДЕО+ФОТО) Ден за Марин и Борна: Хале и Квинс во рацете на Чилиќ и Чориќ!

Денешниот тениски ден мина во знакот на хрватските тенисери. Во финалето на АТП турнирот во Хале играа младиот Борна Чориќ и легендарниот Роџер Федерер. Во три сета подобар беше Борна кој покажа зошто се најде во финалето и му излезе на мегдан на легендарниот Швајцарец. https://twitter.com/josemorgado/status/1010874824791678976/photo/1 Борна играше сигурно и …

Повеќе »

Новак Ѓоковиќ:„Луѓето умираат од глад а јас да се жалам поради повреда!“

Новаќ Ѓоковиќ уште еднаш ја покажал својата големина и ги замолил новинарите повеќе да не го прашуваат за повредата која ја имал Новак Ѓоковиќ по којзнае кој пат ја покажал својата големина и ги замолил новинарите и сите луѓе кои го следат да не го жалат премногу поради повредата која …

Повеќе »

(ВИДЕО) Надал го шокирал тенискиот свет:„Не ми е гајле што Федерер не игра во Париз, а Новак…“

Најдобриот тенисер на светот, Рафаел Надал, смета дека Новак Ѓоковиќ е еден од главните фаворити за титулата на Ролан Гарос и дека не го допира тоа што Роџер Федерер не игра на Отвореното првенство на Франција. Десеткратниот шампион на Ролан Гарос во некогашниот број 1, кој полека се враќа во …

Повеќе »

Ова никој не го очекувал од Надал: Шпанецот со изјава за Ѓоковиќ го изненадил тенискиот свет!

Најдобриот шпански тенисер, Рафел Надал, со изјавата за Новак Ѓоковиќ ги воодушевил љубителите на тенисот. Новак на големо разочарување на навивачите ширум светот повторно доживеал неуспех. Поразен е веќе во второто коло на Мастерсот во Мадрид од Британецот Кајл Едмунд со резултат 2:1 во сетови и го очекува голем пад …

Повеќе »

(ФОТО) АТП Барселона: Циципас немаше никакви шанси – Надал по 11. пат славеше на својот терен

Рафаел Надал се радуваше на 11. титула во Барселона, Шпанецот попладнево лесно со 2-0 (6:2,6:1) во сетови славеше над Стефанос Циципас од Грција. Прекрасната авантура во Барселона на 19. годишниот Стефанос Циципас заврши во финалето. Младиот Грк денеска немаше никакви шанси против Рафаел Надал. Шпанецот лесно со 2-0 во сетови …

Повеќе »

(ФОТО) Се ожени Марин Чилиќ: Круна на осумгодишната љубов со Кристина!

Марин Чилиќ, познатиот хрватски и светски тенисер,вчера, се ожени со својата долгогодишна девојка Кристина Милковиќ, дипломирн психолог…. Брачните завети ги изрекле во Цавтат, Хрватска, бидејќи невестата е од Конавље. Познатиот пар се венчал после осум години врска, а и овојпат се потрудиле интимата да ја задржат за себе, што подалеку …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Каков татко, таков син: Новак Ѓоковиќ со овој гест повторно воодушевил!

Викендов во Монте Карло била одржана егзибиција во хуманитарни цели, која ја организирала Фондацијата на принцот Алберт од Монако, после што следела забавна програма со учество на деца. @DjokerNole & #Stefan during the #exhibition #MonteCarloRolexMasters (profimedia) #Djokovic pic.twitter.com/8sYIzaltOT — mrs_mockery (@Inna_Dro) April 15, 2018 Додека Стефан внимателно го следел хуманитарниот …

Повеќе »

(ФОТО) АТП Монте Карло: Втор ден за тениски пресметки!

Првиот ден од Мастерсот во Монте Карло е зад нас…Фаворитите, некако, минаа понатаму, а најмногу мака имаше Милош Раониќ кој мораше во три сета да игра против младиот Французин.Убедлив, иако повреден беше и Кеи Нишикори кој го елиминира Томаш Бердих. Најмалку труд потроши Новак Ѓоковиќ кој против земјакот Лајовиќ славеше …

Повеќе »

(ФОТО) Денес стартува АТП Монте Карло:Надал и Новак во ист дел на ждребот!

Денес во Монте Карло и’ официјално започнува сезоната на земја, а на турнирот ќе играат и Новак Ѓоковиќ но и Рафаел Надал кој го брани насловот. Новак Ѓоковиќ е поставен за деветти носител и во првото коло ќе се состане со квалификант, но веќе во второто коло го очекува многу …

Повеќе »