Tag Archives: температури

Повторно големи промени на времето: Уживајте до сабота!

Сонце, па дожд и снег- погледнете какво ќе биде времето до сабота Во следните два дена ќе се задржи сончево и релативно топло време. Утринските температури на повеќе места ќе се спуштаат под нула, а дневните ќе бидат во пораст. Од петок ќе има зголемување на облачноста, а во деновите …

Повеќе »

Голема прогноза за зима: Кога ќе падне снег?

Според прогнозите на неколку хидрометеоролошки институти, не чека нешто поблага и посува зима од долгорочните просеци. Најстуден месец оваа зима ќе биде јануари, но исто така ќе биде и малку поблаг со помалку врнежи. Судејќи според прогнозата на веб-страницата на Accuweather, можеме да очекуваме „вистинска зима“ дури на крајот на …

Повеќе »

Каква зима не’ очекува и какви ќе бидат температурите според УХМР

Зимата 2020/2021 се очекува да биде со натпросечни темератури и просечно врнежлива, покажуваат хидрометеоролошките следења и прогнози. Како што соопшти УХМР, во однос на врнежите кои ќе бидат во рамки на просекот од периодот 1981 – 2010 година, мала е веројатноста за позитивно отстапување во источниот регион на Северна Македонија …

Повеќе »

Подгответе ги есенските алишта – температурите паѓаат: Еве какво време не’ очекува до вторник

Времето денеска во целата земја ќе биде променливо облачно, посвежо и ветровито, уште од утринските часови со повремени врнежи од дожд. На места процесите ќе бидат поинтензивни во форма на локално невреме со пообилни врнежи (над 30 л/м2), грмежи, силен ветер (над 80 км/ч.) и услови за појава на град. …

Повеќе »

Какво време да очекуваме во наредните седум дена?

Во Македонија скоро до крајот на неделата не се предвидени врнежи, што значи дека кај нас ќе имаме претежно сончево и многу топло време, ќе биде доста спарно. После неколку дневните серии на нестабилности, од денешниот ден (понеделник) над подрачјето на Македонија ќе започне дејството на антициклон со поле на …

Повеќе »

Водич за температурите во јули: Заборавете на тоа до сега!

Летото календарски започна во нашата земја пред една недела, а со тоа и температурите веќе се вообичаени за овој период од годината. Јули месец како и секое лето носи топло време и температури над 30 степени, но според најновата прогноза за месецот кој ни започна денес најавените температури се сосема …

Повеќе »

ДОЛГОРОЧНА ПРОГНОЗА – ЗИМАТА ВО ЕВРОПА Е ЗАВРШЕНА: Од снегот ниту трага ниту глас – каква пролет не очекува?

Во досегашниот дел од  зимата, која започна на 21. декември, сè уште немаме ниту еден зимски циклус, и затоа немаше значителни врнежи од снег. Според месечната прогноза објавена на веб-страницата EFFIS, зимата во Европа заврши. Поточно, позитивно отстапување од температурата се очекува во сите недели до 1. март и рана …

Повеќе »

(ФОТО) Во регионот ладно, невреме и снег: Еве кога и’ во Македонија ќе пристигне снегот и вистинската зима

Додека во Хрватска има невреме, во делови од земјата и јаки ветришта, во Босна почнува, на планините да паѓа снег, а во Србија се очекуваат силни ветришта кај нас времето сеуште како да се спрема за пролет а не зима. На фотографиите кои граѓаните ги споделуваа на социјалните мрежи може …

Повеќе »

Какво време не очекува во втората половина на октомври!

Екстремно топло со потпросечни врнежи се карактеристиките на временските прогнози за втората половина од октомври. Од УХМР наведуваат дека според измерените вредности за среднодневната темпрература на воздухот првата декада од октомври се категоризира како вообичаена, но што се однесува на втората декада, земајќи предвид и прогнозираните температури до крајот на …

Повеќе »