Tag Archives: тело

Белите дробови „страдаат“ од осаменост, црниот дроб од „лутина“: Еве како ЕМОЦИИТЕ ги уништуваат органите

„Срцето скршено од тага“ сега звучи сосема реално. Во традиционалната кинеска медицина постои теорија дека секој орган во човечкото тело е под влијание на одредени емоции, а научните истражувања покажале дека тој не постои без причина. Како што се испоставило, иако емоциите се менуваат и се сменуваат, тие оставаат последици …

Повеќе »

(ФОТО) СЕ ПОРОДИЛА НАЈПОЗНАТАТА ПЛУС САЈЗ МАНЕКЕНКА: Родила момчиња, се огласила и открила како се чувствуваат!

Најубавата плус сајз манекенка Ешли Греам утрово стана мајка на уште две момчиња. Манекенката се породила дома во 40-та недела од бременоста. View this post on Instagram A post shared by A S H L E Y G R A H A M (@ashleygraham) Ешли ја сподели радосната вест на …

Повеќе »

Што се случува во телото ако пешачите по половина час секој ден

Античкиот грчки лекар Хипократ го сметал одењето за „најдобар лек за човекот“. Бесплатно е, едноставно, не бара дополнителни трошоци и носи придобивки не само за вашето физичко, туку и ментално здравје. Зајакнување на мозокот Студијата спроведена на Универзитетот во Канзас покажала дека лесните аеробни вежби, како што е одење, го …

Повеќе »

ЗНАЦИ НА ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ на прстите на рацете и нозете дека можеби ИМАТЕ „ТИВОК УБИЕЦ“

Следењето на нивото на холестерол е од клучно значење и може да помогне да се намали ризикот од срцеви проблеми или мозочен удар. Нема никакви симптоми, па затоа е тешко да се забележи, но еден експерт објаснил како може да забележите висок холестерол во прстите на рацете и нозете. Што …

Повеќе »

(РЕЦЕПТИ) МОРСКА СОЛ ЗА УБАВИНА: Разубавете го лицето и телото со морска сол! 

Вистинската нега на лицето и телото започнува дома Природната морска сол е чудесна за нашата кожа, коса и нокти. Покрај натриум хлорид, содржи околу осумдесет различни елементи во трагови – како што се калиум, магнезиум, манган… Сето тоа ја прави незаменлива во природната нега на лицето и телото. Нега дома …

Повеќе »

(ВИДЕО) ТОА СЕ ВИКА ЉУБОВ: Со своето тело го заштитил автомобилот од град

КРАТКОТО видео за рекордно време собрало бројни симпатии. Нема тука многу за што да се зборува. Бурата доаѓала, а среќниот сопственик на благородната Тојота немал подготвено скривалиште. Затоа одлучил својот лимен миленик да го заштити со она што го имал околу себе, ќебе, картон и сопственото тело. Иако видеото трае …

Повеќе »

Детален водич за луѓе чиј сексуален нагон е нула

Животот исполнет со страв кој никогаш не умира е императив на модерното време, но сите знаеме дека реалноста е поинаква. Нашето либидо варира од ден на ден и е под големо влијание на се што ни се случува во животот. Најчестата заблуда е дека намалениот сексуален нагон е резултат на …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Потполно голи девојки шетале по улица, во супермаркет, на тренинг – и никој не го забележал тоа!

Добрата шминка лесно ги крие знаците на замор, старост и сите несовршености на кожата. Меѓутоа, што се случува кога ќе го покриете целото тело со неа и така ќе излезете во јавност? Модели на методи за сликање на телото уште еднаш ја покажаа моќта на добрата шминка. Две девојки носеле …

Повеќе »

Од губење на тежина до подобра кожа: Ова се случува со телото кога ќе престанеме да пиеме алкохол

АКО сте одлучиле да се откажете од алкохолот, можеби се прашувате како таа одлука ќе влијае на вашето тело. Апстиненцијата ќе ви заштеди пари и драматично ќе го подобри вашето здравје. Прекинувањето на консумирањето алкохол има позитивен ефект врз телесната тежина, кожата, функцијата на црниот дроб, начинот на спиење и …

Повеќе »