Tag Archives: телма

Светска ТВ-премиера на „Медена земја“ во сабота на „Телма“

Документарниот филм „Медена земја“ во сабота (18. април) ќе ја има својата светска ТВ-премиера на телевизија „Телма“. Првото и ексклузивно телевизиско прикажување на најуспешниот македонски документарец ќе биде со почеток во 19.20 часот. Инаку, документарецот го гледаа вкупно 45.200 гледачи во кината и во домовите на култура, во 30 градови …

Повеќе »

(ФОТО) ВО недела се доделуваат Оскарите: Еве кои се фаворитите и како ќе се гласа!

Оскарот се доделува во 24. категории, а филмот „Ѕвездата е родена“ со Бредли Купер и Лејди Гага добил дури осум номинации.Десет номинации за Оскар за „Рим“ и „Омилена“… ТВ Телма ексклузивно ќе го пренесува 91-то доделување на филмските награди Оскар во недела, 24. февруари 2019. Американската Академија за филмски уметности …

Повеќе »

(ФОТО) Мицковски добил отказ во Телма: „Кај сум оштетен, уште пробуваат будала да ме направат!“

„Тешко наоѓам зборови во моментов затоа што сум ставен во позиција да се правдам и покрај неправдата што ми се нанесува, и лагата која е толку дрско изречена на моја штета дека сам сум одлучил да си заминам од Телма или дека ми било само посочено повеќе да се ангажирам.За …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Ѓоко Ѓорчев: „Без поддршката на ’Бовин’ мојата кариера ќе имаше друга димензија!“

Искрено, со восхит, почит – така говори Ѓоко Ѓорчев за својот долгогодишен соработник Киро Богевски. Не, тоа не е човек од музичката сфера, но е добар познавач и почитувач на добрата музика. Тоа е човекот кој сиве овие 25. години стои покрај Ѓоко Ѓорчев и го поддржува во работата. Киро …

Повеќе »

Интервју: Гоце Андреевски: Отворено и со многу искрена љубов!

Го гледаме секој втор ден на утринската на Телма, онаа посебната која не ја креираат гледачите туку новинарите и постојано со нови и иновативни содржини. Во јануари ни покажа дека е „искован“ и за друг вид емисии – оние информативно-комуникативни-спортски кога цела земја гледаше во него и очекуваше убави вести…од …

Повеќе »

(ВИДЕО) Филмови денес, 15. април (недела) на Телма: Еден поинаков Шерлок Холмс

16:10 „Одиме понатаму“ Содржина:Педагошките методи на еден партизан се судираат со традиционалните школски методи од она време. Приказна за годините кои ги сменија животите на многу генерации… Режија: Здравко Шотра. Улоги: Драган Николиќ, Бата Живојиновиќ, Ена Беговиќ. 21:00 „Хајд парк“ Содржина:Приказна за љубовната афера на американскиот претседател Френклин Делано Рузвелт …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) „Фчерашни“ дознава: Какви се кадровските политики на СДСМ?

Четворица репортери на „Фчерашни новости“ ќе се соочат со многу препреки за да стигнат до вистината последни – дожд, ветер, дупки по улиците и гужви во болниците! Во новата едпизода на најгледаното хумористично шоу, очекувајте: -Какви се кадровските политики на СДСМ? -Јелисалфета во канџите на еден пират -Фантастична епизода на …

Повеќе »

(ФОТО) „Игри на моќ“ – политичка мини драма секоја недела на Телма

Провокативна драмска мини-серија која се занимава со заткулисниот живот на една елитна политичка династија. Што се крие зад сјајните реклами и шарени билборди. На што се подготвени политичарите за исполнување на своите политички амбиции. На крајот семејството секогаш е жртва на амбициите. Добитничката на Оскар, Златен глобус, БАФТА и номинација …

Повеќе »

(ФОТО) На Телма повторно реприза на „Пабло Ескобар” – во попладневен термин

“Пабло Ескобар” е серија која го прати животот на господарот на злото и кралот на дрогата – Пабло Ескобар, творец на меѓународниот систем за дистрибуција на кокаин и најголемиот водич на колумбиски нарко картел. Се работи за колумбиска серија, снимена во 2012 година, која репризно ќе се емитува на Телма, …

Повеќе »