Tag Archives: тел авив

(ВИДЕО+ФОТО) Мадона пристигнала во Тел Авив со приватен авион и 135 луѓе: Се подготвува за настапот за кој ќе „наплати“ 1,8 милиони долари

Со неа пристигнале 135 личности од кои 40. се „back“ вокали, 25. танчери, а останатите се техничари… Поп ѕвездата Мадона пристигнала во Тел Авив со што дефинитивно го потврдува нејзиното учество во финалето на Евровизија кое ќе се оддржи во сабота на 18. мај. Веќе ја направила првата проба, а …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Тамара Тодевска „брои ситно“ до настапот со „Proud“: Ова е нејзиниот тим!

Тамара ја одработи и втората проба на „Песна на Евровизија 2019“ во Тел Авив, Израел… На својот профил на Инстаграм објави фотографии од пробата… „Тоа беше фантастичен ден. Ви благодарам на љубезните зборови и подршка. Тоа многу ми значи“, напиша Тамара во описот на фотките… View this post on Instagram …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) За неа не важат правила: Нета (победничка на Евровизија) на модна ревија во костум за капење – Е, не ја личи!

Нета на својот Инстаграм профил неодамна објавила дека била дел од една модна ревија на која позирала во костум за капење… Победничката на минатогодишната Евровизија израелската претставничка Нета Барзилај веќе една година е вистинска сензација како и во нејзината земја така и во цела Европа и пошироко. Дваесет и пет …

Повеќе »

(ФОТО) Тамара замина за Тел Авив: Зошто?

Иако МРТ, како и до сега, не известува за ништо што се случува со македонскиот претставник за „Песна на Евровизија 2019“, а новости секако има… Сигурно сте се чуделе како се работат сите оние бројни разгледници за секоја земја учесничка…а ги има 43. Па, македонската претставничка, Тамара на својот профил …

Повеќе »

(ВИДЕО) Во израелската престолнина постојат „зомби семафори“ – еве зошто служат!

Тел Авив ги презел првите чекори да им помогне на пешаците на кои вниманието им го одземаат мобилните телефони, вградувајќи сигнални ЛЕД светла на пешачките премини. Општината на Тел Авив оваа недела инсталирала „зомби семафори“ за да се намали опасноста возилата да налетаат на невнимателните пешаци на премините. Томер Дрор …

Повеќе »

„Евровизија 2019“ сепак во Тел Авив – поради безбедносни причини

Европската радиодифузна унија (ЕБУ) соопшти дека Тел Авив ќе биде град домаќин на 64. издание на „Евровизија“. По неколкумесечни преговори, организаторите велат дека го избрале Тел Авив, а не Ерусалим, заради инфраструктурата и можностите што ги нуди. Финалето ќе се одржи на 18. мај 2018 година, а полуфиналињата се закажани …

Повеќе »

(ВИДЕО) „Ај Кју“ поздравени со овации во Тел Авив

Дваесет и пет илјади луѓе уживаа во евровизиски рефрени на најголемиот предевровизиски промотивен настан „Israel Calling“… Со спектакуларен концерт на плоштадот Рабин во центарот на Тел Авив вчеравечер заврши третото издание на предевровизискиот промотивен настан „Израел ве повикува“. Според официјалните податоци добиени од организаторот, 25 илјади луѓе присуствувале на ревијалниот …

Повеќе »

(ФОТО) „Ај Кју“ во Израел: Евровизиски претставници од 25. земји во Тел Авив за најголемиот промотивен настан

За евровизиските делегации од дваесет и пет земји организаторот подготви низа активности, како свечена церемонија во Тел Авив со црвен килим за евровизиските ѕвезди, разгледување на Ерусалим и гала забава, а настанот традиционално вклучува и засадување дрвца во Претседателската шума, прес конференција и средба на евровизиските претставници со медиумите. Трета …

Повеќе »