Tag Archives: театар

ПОЧИНАЛ РАДКО ПОЛИЌ: Познатиот актер починал на 80-годишна возраст

Почина театарскиот и филмски актер Радко Полиќ – Рац, соопштило Здружението на драмски уметници. Радко Полиќ е роден за време на Втората светска војна во Чрномље. Дипломирал на отсекот драмски и уметнички говор на АГРФТ во 1965. година. Тој беше актер кој создаде повеќе од сто театарски, над педесет филмски …

Повеќе »

Во четврток премиерно ќе биде прикажан документарниот филм Талија“ за 125. години театарски живот во Тетово

„Талија“ е наслов на документарниот филм посветен на театарскиот живот во Тетово во изминатите 125 години низ разни форми на театарска игра, што ќе биде премиерно прикажан в четврток. Режисер на филмот е Саше Серафимовски, асистент режисер Игор Бачовски, а извршен продуцент Миќо Стојчевски. Филмот опфаќа период од првите аматерски …

Повеќе »

Дарја Ризова повторно најдобра актерка – овој пат на Фестивалот на актерот во Коњиц – БиХ

На деветтиот Фестивал на актерот во Коњиц на кој учествуваа девет професионални театри од регионот: Србија, Хрватска, РС Македонија и БиХ, нашата актерка Дарја Ризова ја доби наградата за најдобра актерка за улогата на Маша во претставата „Нема да биде крај на светот” по текст на Аднан Лугониќ, а во …

Повеќе »

(ВИДЕО) Сеќавање на прилепската актерска легенда: 7 години без Џумерко

На 69-годишна возраст на 11. јуни во 2015. година, почина познатиот театарски и филмски актер Благоја Спиркоски – Џумерко. Одиграл повеќе улоги, а најпознат ќе остане по улогата на Итар Пејо во „Солунски патрдии“. Беше член на Народниот театар во Прилеп од 1966 година се до неговото пензионирање. Џумерко имал …

Повеќе »

(ФОТО) Глумецот Аљоша Вучковиќ ја победил свирепата болест!

Аљоша Вучковиќ (71) е еден од оние уметници што го обележаа југословенскиот театар, а особено се паметат неговите улоги во популарните серии „Вело мисто“, „Враќање на отписаните“, „Подобар живот“ … Тој ја надминал свирепата болест со која се борел од 2018. година. „Јас не правам ништо и не можам ништо. …

Повеќе »

38. годишен глумец починал од тешка болест: Дијагнозата ја криел до смртта!

Глумецот Николас Туци починал во 39. година после борба со рак. Веста на профилот на Туци ја споделил неговиот татко Александер, кој на тој начин објаснил зошто неговиот син ја криел дијагнозата. „Ник почина во четвртокот, 3. март во болницата во Конектикат. Избра својата болест да ја задржи за себе …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Сеќавање на Игор Маџиров: 20. години без чудесното црвенокосо момче

Секогаш топлото и насмеано лице на Игор кое ветуваше многу како иден актер, трагично го напушти овој свет во триесет и првата година од неговиот живот! Игор е брат на светскиот, а наш познат македонски музичар Зоран Маџиров кој во сообраќајна несреќа го загуби својот животот на 9 Мај, 2017 …

Повеќе »

Утре во бифето на Драмски театар промоција на новата книга на Коле Ангеловски –  „Педесет години во драмски…и клоцата во …“

Ова е приказна за претставите, пробите, животот во Театарот, за патувањата, турнеите, гостувањата, фестивалите… Во бифето на Драмски театар – Скопје утре во 19. часот ќе биде промовирана книгата „Педесет години во Драмски… и клоцата во …” на Коле Ангеловски, македонски театарски и филмски актер, театарски и филмски режисер, сценарист, …

Повеќе »

Од утре до 9. април во кино „Култура“ – 12.ИТФ „ЛИЦА БЕЗ МАСКИ“ 2019: Започеток проектот „КАКО СЕ ПРАВИ ЧОВЕК

Со проектот „КАКО СЕ ПРАВИ ЧОВЕК“ на режисерката Хана Миленковска, на 4 април во Кино Култура од 20 часот, ќе почне 12-то издание на Интернационалниот театарски фестивал „ЛИЦА БЕЗ МАСКИ“, посветен на професионалното независно театарско творештво. На програмата се вкупно шест претстави, меѓу кои и „КОКОШКА“ од Бугарија, во режија …

Повеќе »