Tag Archives: театар за деца и младинци

Репертоар на Театар за деца и младинци од 13. до 17. ноември

среда, 13. ноември – „Еднаш свет изградив“ Текстот „Еднаш свет изградив“ е пишуван по мотиви на романот „Сидарта“ од Херман Хесе. Преку семејна приказна за татко и син кои се среќаваат после долги години, авторот на претставата Јане Спасиќ се обидува да согледа неколку поважни животни фази и да ги …

Повеќе »

Репертоар на Театар за деца и младинци од 16. до 20. октомври

16. октомври (среда) „Еднаш свет изградив“ Текстот „Еднаш свет изградив“ е пишуван по мотиви на романот „Сидарта“ од Херман Хесе. Преку семејна приказна за татко и син кои се среќаваат после долги години, авторот на претставата Јане Спасиќ се обидува да согледа неколку поважни животни фази и да ги разгледа …

Повеќе »

(ФОТО) Репертоар на Театар за деца и младинци од 15. до 19. мај

15. и 16.05 (среда и четврток) „Том Соер“ „Том Соер, Том Соер, Сите знаат херојот наш кој е….“ Кое дете не мечтае да биде херој како оние од книгите, филмовите, цртаните серии? Кое дете не сака макар на ден да порасне во очите на тие околу него и да го …

Повеќе »

(ФОТО) Репертоар на Театар за деца и младинци од 4. до 7. април

4.април – „Тоби“ Постои нешто, особено кај младите, што изгледа како непремостива препрека, никако не сте задоволни од сопствениот изглед. Каква тага и горчина … Меѓутоа, ако имате, како јазовичарот Тоби, пријателка како госпоѓата Флора, вие многу брзо ќе ја надминете оваа безмислена грижа. Едноставно, со помош на пријателите ќе се …

Повеќе »

Репертоар на Театар за деца и младинци од 16. до 17. февруари

16. февруари „Црвенкапа“ Уште една бајка за која не треба да се трошат зборови, зашто скоро и да нема дете на кое не му е позната приказната за девојчето, кое одејќи на пат кон куќичката на нејзината баба, во шумата налетува на волкот. Во драматуршката предлошка на Александар Поповиќ се …

Повеќе »

Репертоар на театар за деца и младинци од 10. до 13. јануари: Во четврток ќе се игра „Оливер Твист„

10.01 (четврток) „Оливер Твист“ Претставата е работена според истоимениот роман на Чарлс Дикенс, кој е лектира во основното образование. Извонредната драматизација на добро познатата приказна, овојпат во стихови од страна на режисерот Срѓан Јаникијевиќ, им нуди на децата една сосема несекојдневна, нетипична и досега невидена детска претстава на нашата сцена. …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Прес на ТДМ за 350 изведба на „Убавицата и ѕверот“…Но и откривање на една мала слатка тајна – Нова Театар за деца и младинци!

Денеска во просториите на Театарот за деца и младинци беше одржана прес конференција по повод 350. изведба на претставата „Убавицата и ѕверот“ која е на програма непрекинато – цели 20. години. Интересно е дека познатиот стилист Александар Ношпал првата награда за костимографија ја добил токму за оваа претстава… Татјана Павловска …

Повеќе »

(ФОТО) Голем јубилеј за ТДМ:Во среда 350. изведба на „Убавицата и ѕверот“

“Убавицата и ѕверот“ се игра по 350-ти пат во “Театар за деца и младинци” на 12 декември, 2018 година. Ова е рекордно најиграната претстава во Македонија и една од најуспешните театарски продукции во земјава. Претставата е веќе 20 години на репертоарот на нашиот театар. Генерации и генерации на родители и …

Повеќе »

(ФОТО) Во недела во ТДМ премиерно „Земја во која не се стигнува“ – првиот македонски мјузикл за деца со деца

„Чувството е несекојдневно, бидејќи по подолга пауза повторно играм со деца. Одлично се сложувавме и мислам дека имаме супер претстава“, рече Дац. Во недела во ТДМ премиерно ќе се изведе „Земја во која не се стигнува“ – првиот македонски мјузикл за деца со деца според текст на Оливера Николова, а …

Повеќе »