Tag Archives: танец

(ВИДЕО+ФОТО) ТАНЕЦ ВО АВСТРАЛИЈА: Нашинците водат негативна кампања кон концертите на македонскиот културен амбасадор!

„Се надевам дека сите заедно ќе успееме да го издвоиме колективниот над личниот профитерски интерес. Танец е и наша гордост и наша должност…“ Раководителот на „Танец“, Мартин Вучиќ, кој е во Австралија со ансамблот каде треба да се одржат врвни концерти пред публиката во Мелбурн, Канбера и Сиднеј, на Фејсбук …

Повеќе »

МАКЕДОНСКА ГОРДОСТ: „Танец“ од Париз се врати со Гран при

На Меѓународниот фестивал на уметностите „Les Etoiles De Paris” во конкуренција на 350 учесници, оркестарот на „Танец” под водство на Дарко Илиевски ја освои апсолутната награда на целиот натпревар, Гран прито. Настапот на оркестарот беше проследен со аплаузи на отворена сцена и беше испратен со овации. Ансамблот „Танец“ претставува симбол …

Повеќе »

(ВИДЕО) Со МАКЕДОНСКИ фолклор си прават кариера:„Тамбуритзанс“ со македонски песни и ора ја освојуваат Америка!

Веќе пишувавме дека фолклорниот ансамбл „Тамбуритзанс“ од САД во Санкт Патерсбург ја изведува „Ој, Јано, Јано“ и бевме горди на тој момент… Во смисла, македонскито фолклор е толку богат што сите го користат. Но, оваа фолк група од САД, инаку составена од студенти од сите делови на светот, во својот …

Повеќе »

Мартин Вучиќ е нов директор на Ансамблот „Танец“: Дали ќе ја продолжи семејната традиција?

Магистерот по музичка уметност, Мартин Вучиќ, кој во моментов е перкусионист во Македонската филхармонија, ќе биде новиот директор на националниот Ансамбл за песни и игри „Танец“, јавува порталот 7дена.мк. Наводно, потписот врз неговата кандидатура е веќе ставен и најверојатно во понеделник и официјално ќе му биде прв работен ден. „Очигледно …

Повеќе »