Tag Archives: свежо

Какво време не очекува викендов?

Утрата се ладни, преку ден топло, навечер повторно многу свежо…о овие промени се среќаваме псоелдните неколку дена, а каков ќе биде во наредните три дена… Еве што најавуваат од УХМР: Денес – Претпладне сончево со мала до умерена облачност, околу пладне и попладне облачноста ќе се зголеми. Доцна попладне и …

Повеќе »

УХМР најавува промена на времето: Што не чека во наредните пет дена?

Сончевото време кај сите измами насмевка иако сме кон крајот на февруари, но, временските прогнози најавуваат нешто друго… Времето денес ќе биде сончево и топло со мала локална облачност. Ќе дува слаб северен ветер. Максималната температура ќе биде во интервал од 13. до 20. степени. Времето и метеоролошки параметри за …

Повеќе »

Белиот КОРЕН е антибиотик, јадете и пијте го, но ИЗРЕНДАН се јаде само одреден број денови

Многумина велат дека ренот е подземно чудо на медицината. Неговата најважна карактеристика е тоа што има изразен антимикробен ефект, односно му помага на организмот да уништи вируси и бактерии. Сокот од рен разреден со вода е добар за плакнење на воспалено грло и непца. Покрај финтоцид – природен антибиотик што …

Повеќе »

(ФОТО) Полнети модри патлиџани

Модрите патлиџани се оставен дел од летната кујна и секоја домаќинка си има по некој „таен рецепт“ на подготовка…Освен пржени многумина ги сакаат и полнети а денес ви донесуваме токму таков рецепт… Состојки: 4 модри патлиџани, секој од по околу 250 г. 400 г мелено месо 200 г домати 200 …

Повеќе »