Tag Archives: свет

ЗАГРИЖУВАЧКИ ПОДАТОЦИ НА СЗО: Во претходните 24. часа заболеле повеќе од 500.000 лица

Во претходните 24 часа се регистрирани повеќе од 500.000 потврдени случаи на ковид 19, па според податоците на Светската здравствена организација (СЗО) во саботата, бројот на пациенти е 101,56 милиони. СЗО ги заснова податоците на официјално потврдени податоци издадени од владите на земјите, објави ТАС С. Северна и Јужна Америка …

Повеќе »

(ФОТО) Пред една година Вухан беше во најстрогиот карантин на светот. Вака изгледа денес

Една година откако оградата и понатаму продолжува да го блокира пристапот до озлогласениот влажен пазар во Вухан, потсетувајќи дека вирусот САРС-КоВ-2 во своето злокобно патување низ планетата тргна од тој град и го смени светот каков што го знаевме дотогаш. Сепак, „новото нормално“ денес владее во тој град во централна …

Повеќе »

Трет случај во светот, прв во Германија: Умрел после второто заразување со корона

Во Германија е забележан првиот смртен случај по втората инфекција со коронавирус, што е прв случај од ваков вид во таа земја, а трет во светот. Починатиот по прв пат се заразил со корона во април минатата година, а по втор пат во декември. Не ја преживеал втората инфекција Починатиот …

Повеќе »

(ВИДЕО) Како новата 2021. година беше дочекана во светот

Одамна на сите ни беше јасно дека дочекот на новата 2021. година нема да биде како ниту еден порано. Секако, поради пандемијата. Некои среќници новата ја дочекаа на малку традиционален начин, имало и луѓе по улиците на големите градови, но она што е карактеристично за сите големи градови е дека …

Повеќе »

СЕ ЗГОЛЕМУВА БРОЈОТ НА ЗАБОЛЕНИ ВО СВЕТОТ – ОД КОРОНАВИРУС ЗАБОЛЕЛЕ 77. МИЛИОНИ ЛУЃЕ: САД и понатаму на првото место, а еве кои европски земји имаат најмногу заразени!

Бројот на луѓе кои страдаат од коронавирус во светот денес надмина 77. милиони, според податоците на порталот WORLDOMETERS.INFO. Меѓу земјите со повеќе од два милиони случаи се САД, кои имаат повеќе од 18,2 милиони случаи, а потоа следат Индија (10 милиони), Бразил (7,2), Русија (2,8) и Франција (2,4). ), Велика …

Повеќе »

(КАРТА) ЌЕ БИДЕ ЛОШО АКО ОВА СЕ ОСТВАРИ: Короната создала 4 „нови светови“ – еве во кој е Македонија!

Бранко Милановиќ, еден од водечките современи српски економисти, на социјалната мрежа Твитер споделил мапа која покажува начин на кој ќе се дистрибуираат вакцини против коронавирус и која најдобро ја илустрира економската нееднаквост и нејзините последици. Милановиќ е експерт во областа на дистрибуција на приходите и економската нееднаквост, а мапата што …

Повеќе »

(Аудио) НАШЕ А СВЕТСКО – Анонимна за Македонија, ѕвезда за светот: 20-годишната Андреа со мега хитот „I Know” го освојува светот

Кога светот ќе се врати во нормала и ќе почнеме повторно да патуваме, можеби ќе има една мала промена за Македонците. На едно од следните патувања, кога ќе отидете во шопинг, голема е веројатноста во позадина да слушнете звуци на модерна македонска поп музика. Андреа, 20-годишна пејачка од Скопје, уште …

Повеќе »

Чекор по чекор – Новак е се’ поблизу до рекордот

Новак Ѓоковиќ, најдобриот тенисер во светот, ја започна 296. недела на врвот на АТП-листата. Српскиот играч на тој начин се доближи на чекор до Роџер Федерер, рекордер по бројот на недели на врвот. Швајцарецот има 310, а Новак веќе го обезбеди својот пат до рекордот, кој ќе го сруши на …

Повеќе »

ЗА ДЕН И ПОЛ МИЛИОН НОВИ: Бројот на заразени со корона вирус во светот надминал 57. милиони

Бројот на заразени со вирусот корона во светот надмина 57. милиони, а последните милион случаи беа потврдени за само ден и половина. Според веб-страницата „Worldometers“, од почетокот на пандемијата на коронарниот вирус, регистрирани се 57.269.893 случаи на инфекција ширум светот. Како резултат на вирусот корона починале 1.363.451 лице, а 39.630.160 …

Повеќе »