Tag Archives: свет

(ФОТО) „Титан“ на Тајм: Федерер меѓу највлијателните на светот

Повеќе не е никаква новост кога некој од престижните магазини ќе го издвои Роџер Федерер како еден од највлијателните личности на светот. Овојпат тоа го прави „Тајм“ на чија насловна се наоѓа сликата на легендата на тенисот. .@BillGates: “@Rogerfederer knows that effective philanthropy, like great tennis, requires discipline and time" …

Повеќе »

(ВИДЕО) Десет серии кои ги гледаат само паметните луѓе!

На порталот Ranker  се води уште една интересна дискусија – кои серии ги сакаат само паметните луѓе? Изборот на ТВ програми и ТВ содржини никогаш не бил поголем, но исто така на ТВ никогаш не се вртеле поголеми глупости. (Не секогаш хумористични) ситкоми од разни видови ги преплавија ТВ каналите, но …

Повеќе »

Подгответе се за „земјотрес“: Во Скопје ќе се случи „Ентер“ – нов музички фестивал на отворено со бендови од земјава и странство!

Скопје го очекува нов музички земјотрес… Поточно, на крајот на мај и почетокот на јуни Скопје ќе биде епицентарот на музички земјотрес во регионот. На две огромни фестивалски сцени, никогаш досега видени на овој простор, отворена и затворена, шест дена ќе настапуваат големи музички ѕвезди, односно над 60 бендови од …

Повеќе »

(ВИДЕО) „Црниот пантер“ станал филм за суперхерој со најголема заработувачка во историјата на САД

Филмот за Марвеловиот супер херој „Црниот пантер“ откако почна да се прикажува во февруари оваа година ги урива сите рекорди во кината ширум светот. Најновото достигнување на ова остварување е тоа што станал најпродаван филм за суперхерој во Америка на сите времиња. „Црниот пантер“, дело на режисерот Рајан Куглер, само …

Повеќе »

(ФОТО) Седумгодишни сестри прогласени за најубави близначки на светот

Седумгодишните близначки од САД станале вистински интернет ѕвезди. За само неколку месеци на Инстаграм собрале повеќе од 180.000 пријатели, а многумина ги нарекуваат најубави близначки на светот. Девојчињата Ава Мари и Леа Роуз, веќе имаат потпишани договори со модни агенции,а во светот на моделингот влегле на предлог на мајка им. …

Повеќе »

(ФОТО) Профилот на најубавото девојче на светот преплавено со коментари кои навистина не е пријатно да се читаат

„Најубавото девојче на светот“ како што новинарите ја нарекле Анастасија Кнјазева пред неколку години, е се’ попопуларна на Инстаграм, а освен лајкови, нејзините фотографии се исполнети со стотина илјади коментари од кои некои се непријатни за читање. Друзья! Не забывайте про наш конкурс! Подробности смотрите в предыдущих постах. Свитер из …

Повеќе »

(ВИДЕО) Фасцинантна компилација на фотографии од луѓе кои прават луди нешта

Во светот секој ден се случува „некое чудо“ или пак смешно – комична – трагична ситуација која не ретко е забележана со фотопарат. Ви донесуваме фасцинантна компилација од фотографии на луѓе кои прават „луди“ нешта без да расмислуваат за последиците од својот чин. Погледнете:

Повеќе »

(ГАЛЕРИЈА) 35. „откачени“ фотографии кои ќе ве развеселат!

Стандардни фотографии на позадината на спомениците се нешто од минатото. Сега е актуелен модерен тренд во кој „моделите“ ги вклучуваат спомениците во различни дејствија. Избравме 35. фотографии, кои се и необични и забавни и веруваме ќе ви го подобрат расположението.

Повеќе »

(ВИДЕО) Најплодна жена на светот: Има 37. години и 38. деца!

Најплодната жена на светот е од Уганда. Таа е рекордерка по бројот на здрави бремености и породувања, а сите деца ги добила со истиот маж… Мариам Набатанзи Бабирие, 37. годишна од селото Кабимир во Уганда, е невидено плодна, е заклучок на стручњаците.Имено, таа жена родила дури 38. здрави деца,а сиет …

Повеќе »