Tag Archives: свет

(ВИДЕО+ФОТО) Ова е најсигурното место во светот: Еве како го чуваат!

Во нејзините ѕидини се наоѓа лавиринт од челик, бетон и модерна технологија, преполн со злато Во американската сојузна држава Кентаки се наоѓа тврдината Форт Кнокс, која е синоним за сигурност. Не само во Америка туку и во светот, каде името е друг назив за најголемите стандарди за заштита. Технички, станува …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Стар обичај:Невестата морала да спие со сите мажи кои биле на венчавката!

Девојките кои пред брак ја загубиле невиноста тоа се труделе да го скријат, од новопечените сопрузи, така што крварењето го лажирале со сунѓери натопени со крв… Првата брачна ноќ има посебно место во бројни култури. Колку била важна потврдува и појавата на лажното девичанство во Европа во текот на XIX. …

Повеќе »

(ВИДЕО) Камера снимила хорор: Невнимателен возач удрил работник на патот – несреќниот човек одлета во воздух!

На интернет се појави вознемирувачко видео од автопат во Јужна Африка на кое може да се види како автомобил покоси работник на патот. Несреќата се случи на автопат во близина на Грабоу, недалеку од Кејптаун, а 32-годишниот работник, иако за среќа го преживеа ударот, сепак Ксолеле Финдела претрпел тешки повреди. …

Повеќе »

Награда од милион долари за наставникот кој платите им ги дели на сиромашните!

Наставникот од Кенија, Петер Табичи, е добитник на годинешната Награда за најдобар наставник и чек на милион долари, а станува збор за наставник кој се откажал од поголемиот дел на своите примања за да ги донира на сиромашни деца. Престижното признание „Global Teacher Prize” е доделено во Дубаи, а водител …

Повеќе »

(ФОТО) Најубави градини на светот: 5. места на кои ќе останете без текст

Човекот со векови создавал градини. Некои од најстарите биле посветени на боговите на Вавилон, Грција, Египет и Персија, а денес сведочиме на десетици различни типови, намени, видови, во зависност од континентот, парите и идеите. Богатите кралеви и кралици создавале градини исполнети со шарени, ароматични цвеќиња, во придружба на вода во …

Повеќе »

(ВИДЕО) Ова е Тамара со „Proud“: Песна која сите ќе не направи горди – Честитки за тимот кој конечно направи нешто кое го заслужува вниманието!

Музичкото видео за „Proud“ на Тамара Тодевска, македонски претставник за натпреварот на Песна на Евровизија во Израел, беше премиерно емитувано вчера на централните вести на Македонската телевизија. Главна ѕвезда на музичкото видео на Тамара е нејзината тригодишна ќерка Хана, но и многу девојки, жени кои се посебни и се издвојуваат… …

Повеќе »

(ФОТО) Неверојатна приказна за двегодишно момче кое веќе посетило 24. земји на светот

Алина и Андреи Цечлан од Романија се заситиле од своето секојдневие и одлучиле со својот двегодишен син Ерик да го обиколат светот. Тајланд, Шри Ланка, Чиле, Флорида, Мексико, Колумбија се само некои места кои малечкиот веќе имал прилика да ги види и доживее и сето тоа во само две години …

Повеќе »

(ВИДЕО) Владимир Путин музицира на клавир: Најмоќниот човек на светот откри уште еден талент!

Гледајќи го ова видео човек слободно може да се запраша – има ли нешто што претседателот на Русија, Владимир Путин не умее… Неговиот ПР тим малку, малку па ќе пушти нешто од приватниот живот на Путин, но не и од неговата интима, но сепак е интересно и за гледање и …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Со 10. години и 192. кг. бил најдебело дете во светот: Му била прогнозирана сигурна смрт но сега е послаб 91. кг!

Арја Перман со само 10. години стасал до 192. килограми. Бил зависен од „нудли“ (тестенини) и газирани пијалоци поради што станал морбидно дебел, а лекарите немале никакви добри прогнози за него. Толкава дебелина имала потреба од операција, намалување на желудникот, но пред тоа морал да ослабне. Лекарите му препишале диета …

Повеќе »