Tag Archives: свет

ПАНДЕМИЈА НА КОРОНА ВО СВЕТОТ: Заболени повеќе од 1,2 милиони луѓе – опоравени скоро 300. илјади

* 1.274.325 луѓе се заразени со коронавирус, а 69.474 починале; * 264.837 луѓе закрепнале од коронавирус; * 336.830 луѓе се разболеле во Америка а 9.618 луѓе починале; * Во Шпанија се заразени 131.646 луѓе, а 12.641 луѓе починале; * Во Италија се заразени 128.948 лица, а 15.887 починале; * 100.113 …

Повеќе »

(ВИДЕО) Ноам Чомски: Коронавирусот е ужасен, но се приближуваат други две поголеми закани

Многу повеќе профит има при изработка на нов крем за тело отколку во пронаоѓање на вакцина! Чомски, 91-годишен познат лингвист, филозоф и еден од најголемите мислители на неговото време, деновиве ги поминува во самоизолација во Аризона. Чомски зборувал преку видео-врска со Сречко Хорват на DiEM25 телевизија за светот во доба, …

Повеќе »

АЛАРМАНТНО – СВЕТОТ ВО БОРБА СО КОРОНА ВИРУСОТ: Повеќе од 1,2 милиони заболени, скоро 65. илјади мртви…

Четири европски држави, според број на пациенти, ја надминаа Кина Според Worldometers, вкупно 1.202.435 луѓе се заразени со коронавирус ширум светот. Најновите бројки покажуваат дека бројот на починати од инфекцијата „Ковид-19“ утрово е 64.729.Во исто време биле излечени 246.638 лица. Светското жариште за коронавирусот е Америка, која е прва по …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) ТУКА НЕ САКАТЕ ДА ГО ПРЕКРШИТЕ КАРАНТИНОТ: Овие земји имаат најбрутални казни за прекршителите!

Насилството и понижувањето што полицијата во земјите од целиот свет ги применува врз граѓаните, обично влијае на најсиромашните и најранливите. Бидејќи сè повеќе земји ширум светот воведуваат карантин, милијарди луѓе се соочуваат со построги рестриктивни мерки отколку што било кој очекувал. На полицијата во повеќето земји и е дозволено – …

Повеќе »

(ВИДЕО) Корона вирусот го покорува светот: Повеќе од 1. милион пријавени случаи – САД со скоро 250.000 заболени

Навестувањата од СЗО се остварија – во светот веќе има повеќе од 1.015.883 случаи со корона вирус, а последната недела бројката се удвои. На врвот на листата остана САД со 245.622 случаи и 6.095 починати. Во Европа, Италија е сеуште со најголем број случаи – 115.495 и 13.974 починати. Иако …

Повеќе »

#Да бидеме одговорни и да останеме дома – КОРОНА ВИРУС ВО СВЕТОТ: Бројот на заразени достигнал скоро еден милион – само во САД има повеќе од 215.000

Од почетокот на пандемијата во светот, до денес, со корона вирус се заразени 936.170 лица, починале 47.249, а оздравеле 194.578 Во моментов има отворено 694.343 случаи, од кои 35.612 се во критична состојба, додека здравјето на другите е стабилно, покажуваат податоците на „Worldometers“, кои собираат податоци. Најбрза распространетост и најголем …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) КОРОНАВИРУСОТ ВО СВЕТОТ: ВО Италија починале 368. лица за еден ден, Австрија воведува забрана на движење, Црна Гора и Хрватска ги затвораат границите

* Во светот се заразени 170.954 лица, додека 6.531 починале * Бројот на излекувани од коронавирус изнесува 77.841 * Во Кина заразени се вкушно 80.860, починале 3.213, излекувани се 67.756 * Во Шпанија се заразени 8.000 лица, а таа после Италиај е втора најтешко погодена земја во Европа. Црна Гора …

Повеќе »

(Интерактивна карта) ПОГЛЕДНЕТЕ КАКО КОРОНАВИРУСОТ СЕ ШИРИ ПО ПЛАНЕТАТА: Еве каде има најмногу а каде најмалку заразени!

Бројот на заразени луѓе во светот со новиот коронавирус се зголемува секој ден, а бројот на починати се зголемува. Во исто време, научниците го следат и бројот на оние кои се заразиле со коронавирус. До понеделник на 9. март беше објавено дека само во една европска држава, црна Гора, не …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) ОД КОРОНАВИРУС ПОЧИНАЛЕ 3.000 ЛУЃЕ ВО ЦЕЛ СВЕТ: Починал висок функционер на Иран, музејот „Лувр“ и денес ќе биде затворен…

Во копнениот дел на Кина, во неделата биле потврдени 202. нови случаи на коронавирус, што претставува голем пад на бројот на заболени за еден ден, затоа што претходниот ден се пријавени 573. нови случаи, соопшти денеска Националната здравствена комисија. Вкупно 3.000 луѓе починале од коронавируси ширум светот. Висок функционер на …

Повеќе »