Tag Archives: свет

(ВИДЕО+ФОТО) КОРОНАВИРУСОТ ВО СВЕТОТ: ВО Италија починале 368. лица за еден ден, Австрија воведува забрана на движење, Црна Гора и Хрватска ги затвораат границите

* Во светот се заразени 170.954 лица, додека 6.531 починале * Бројот на излекувани од коронавирус изнесува 77.841 * Во Кина заразени се вкушно 80.860, починале 3.213, излекувани се 67.756 * Во Шпанија се заразени 8.000 лица, а таа после Италиај е втора најтешко погодена земја во Европа. Црна Гора …

Повеќе »

(Интерактивна карта) ПОГЛЕДНЕТЕ КАКО КОРОНАВИРУСОТ СЕ ШИРИ ПО ПЛАНЕТАТА: Еве каде има најмногу а каде најмалку заразени!

Бројот на заразени луѓе во светот со новиот коронавирус се зголемува секој ден, а бројот на починати се зголемува. Во исто време, научниците го следат и бројот на оние кои се заразиле со коронавирус. До понеделник на 9. март беше објавено дека само во една европска држава, црна Гора, не …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) ОД КОРОНАВИРУС ПОЧИНАЛЕ 3.000 ЛУЃЕ ВО ЦЕЛ СВЕТ: Починал висок функционер на Иран, музејот „Лувр“ и денес ќе биде затворен…

Во копнениот дел на Кина, во неделата биле потврдени 202. нови случаи на коронавирус, што претставува голем пад на бројот на заболени за еден ден, затоа што претходниот ден се пријавени 573. нови случаи, соопшти денеска Националната здравствена комисија. Вкупно 3.000 луѓе починале од коронавируси ширум светот. Висок функционер на …

Повеќе »

КОРОНАВИРУС: Во Јужна Кореја најголем раст на заразени – 549. во еден ден

КОРОНАВИРУС состојба за 28.02.2020 во 23.15 часот: Број на заразени: 85.217 Број на починати: 2.924 Број на излекувани: 39.548 Засега единствена заразена со коронавирус, во Македонија, е веќе хоспитализираната пациентка на Клиниката за инфективни болести во Скопје, која со комбе допатувала од Милано во државава. Таа се чувствува добро, и …

Повеќе »

(ФОТО) ДЕСЕТ НАЈБОГАТИ СЕМЕЈСТВА: Имаат повеќе пари отколку Германија, Велика Британија и Франција ЗАЕДНО!

„Убавината е минлива, но дијамантите и парите траат вечно“ е веројатно мотото што го следат најбогатите семејства во светот. Десетте најбогати семејства имаат шокантен групен приход од неверојатни 3,4 милијарди американски долари, што е еднакво со целиот БДП на Германија, Велика Британија и Франција. Ова се десетте најбогати семејства во …

Повеќе »

(ФОТО Галерија) Дрвја како од друга планета: Вакво нешто не сте виделе!

На Земјата растат дрвја како да се од друга планета Иднината на нашата планета зависи од дрвјата/ Освен чистиот воздух што ни го обезбедуваат, овие дрвја се и многу декоративни.Погледнете сами па проценете! 1. Еукалиптус во бои на виножито View this post on Instagram How is this possible?? Nature just …

Повеќе »

(ФОТО) ТОЈ Е ПРОГЛАСЕН ЗА НАЈУБАВ МАЖ НА СВЕТОТ: Има една МАНА но на Роберт Патисон никој не му е ниту блиску!

Британскиот козметички хирург Џулијан де Силва на основа на златен пресек, кој е показател за совршени пропорции уште од античка Грција, пресметал колку е нечие лице совршено. Според мерењата, актерот Роберт Патисон има скор кој е најдобар меѓу славните убавци. Резултатот на Патинсон е 92,15 проценти. “Тој се најде меѓу …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Светот ја дочека Новата 2020. со огномет и песна!

Ширум светот Новата година се дочека со огномет и песна, прослави… Жителите на Австралија новата година ја дочекаа на традиционален начин со спектакуларен огномет одржан во пристаништето на Сиднеј, и покрај бројните пожари кои натерале илјадници луѓе да ги напуштат своите домови и спас да најдат во морето, што било …

Повеќе »

(ФОТО) Златан Ибрахимовиќ: „Најдобар на светот? Ниту Роналдо ниту Меси…“

Шведскиот фудбалер, Златан Ибрахимовиќ, вели дека Лионел Меси и Кристијано Роналдо не се најдобри фудбалери на светот, но дека тоа е Килијан Мбапе. Меси и Роналдо доминираат во фудбалот повеќе од една деценија. Од 2008. година, наградата за најдобар играч во светот секоја година им припаѓа на Аргентинецот или Португалецот, …

Повеќе »