Tag Archives: свет

(ФОТО) Златан Ибрахимовиќ: „Најдобар на светот? Ниту Роналдо ниту Меси…“

Шведскиот фудбалер, Златан Ибрахимовиќ, вели дека Лионел Меси и Кристијано Роналдо не се најдобри фудбалери на светот, но дека тоа е Килијан Мбапе. Меси и Роналдо доминираат во фудбалот повеќе од една деценија. Од 2008. година, наградата за најдобар играч во светот секоја година им припаѓа на Аргентинецот или Португалецот, …

Повеќе »

Неговата музика има влијание ширум светот: Постхумниот албум на Леонард Коен на прво место на светската топ-листа

Албумот „Thanks for the dance” е и на врвот на листата на најдобри албуми во Белгија, Данска, Германија, Холандија, Норвешка и Швајцарија… Постхумниот албум на „Thanks for the dance” на Леонард Коен дебитираше на првото место на топ листата на најдобрите албуми во родната Канада на уметникот. Албумот „Thanks for …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) КАДЕ ОТИДЕ СВЕТОТ – ЕДИНСТВЕН И ЛУКСУЗЕН: Хотел во облик на гитара

Џиновската рок гитара, која можете да ја видите во Форт Лаудердејл, Флорида, всушност е единствен луксузен хотел. Таа е една од најневеројатните архитектонски творби во светот што привлекува огромно внимание на јавноста. Хотелот, за кој велат дека е неверојатен, различен, возбудлив, забавен, за збогатување на поп културата, е дел од …

Повеќе »

(ВИДЕО) Највисок лифт на светот: Покрај карпата до најубавиот поглед на националниот парк!

Стаклената кабина на туристите им нуди можност да уживаат во погледот кон прекрасната природа на националниот парк во Кина. Лифтот Бејлонг се наоѓа во Националниот парк Џанѓиаги во Кина. Ова е лифтот што достигнува најголема надморска височина во светот, на отворено, на 326 метри. Лифтот се издига покрај карпата Вулингјуан, …

Повеќе »

(ВИДЕО) БОРБА ЗА БРОЈ 1: Што треба да направи Новак Ѓоковиќ?

Предавањето на Рафаел Надал пред полуфиналето на Мастерсот во Париз ја искомплицира битката за првото место на АТП листата на крајот на годината. Надал добива 360 бода за полуфиналето, па следниот понеделник ќе биде број еден со 9.585 бодови. Доколку ја освои титулата со победа над Денис Шаповалов, Новак Ѓоковиќ …

Повеќе »

(ФОТО) ТАА Е НАЈУБАВА ЖЕНА НА СВЕТОТ: Манекенката има СОВРШЕНО ЛИЦЕ, научниците во ШОК!

Манекенката Бела Хадид, според најновото истражување на научниците, е прогласена за најубавата жена на светот. Бела, според анализа на група научници кои се бават дури и со најситните детали, е прогласена за најубава жена на светот со совршени пропорции на лицето. View this post on Instagram Yellow sky bathed in …

Повеќе »

(ФОТО) ФАНТАСТИКА – Нема побрз автомобил од овој: БУГАТИ „одел“ дури 490. км на час!

Подвигот на автомобил од компанијата во составот на „Волксваген“ има осумлитарски W16 квад – турбо мотор и седум брзини Новиот најбрз автомобил во светот е „Бугрон Кајрон“, кој се движел неверојатни 304,77 милји на час, или 490,47 километри, на тест-пистата во Германија. Станува збор за автомобил вреден неверојатни 2,4 милиони …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Ова е и официјално најубавото момче на светот: Тригодишниот Виктор Црна Гора ја освоил титулата!

Титулата на најубавото момче, тригодишниот Виктор од Беране (Црна Гора) ја понел на натпреварувата „Little Mister World” и „Best of the Best”… Виктор Уковиќ Ѓукиќ (3) од Беране (Црна Гора) е најубаво момче на светот, објавено е на официјалната страна на Фејсбук, на Top 3″ Models Montenegro. Инаку, Виктор е …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Ова е најсигурното место во светот: Еве како го чуваат!

Во нејзините ѕидини се наоѓа лавиринт од челик, бетон и модерна технологија, преполн со злато Во американската сојузна држава Кентаки се наоѓа тврдината Форт Кнокс, која е синоним за сигурност. Не само во Америка туку и во светот, каде името е друг назив за најголемите стандарди за заштита. Технички, станува …

Повеќе »