Tag Archives: свет

(ФОТО) БОРБА СО КОРОНА ВИРУСОТ ВО СВЕТОТ: Скоро 2. милиони заразени, излекувани 453.289

Според податоците на Worldmeters, со корона вирус во светот се заразени 1.925.539 луѓе. Најновите податоци покажуваат дека бројот на починати од Ковид-19 е 119.804. Во исто време, излејувани се 453.289. Америка е на првото место со 587.155 заразени лица, веднаш зад САД е Шпанија со 170.099 заразени. Трета е Италија …

Повеќе »

Светот во борба против корона вирусот: Заразени повеќе од 1,8 милион луѓе!

Америка е прва според бројот на заразени со 562.176. Според податоците на Worldmeters, вкупно 1.853.357 луѓе се заразени со коронавирус во светот. Најновите бројки покажуваат дека бројот на починати од инфекцијата „Ковид-19“ утрово е 114.253. Во исто време излекувани се 430.978. Америка е прва по бројот на заразени со 562.176 …

Повеќе »

Пандемија – корона вирус: Ширум светот се заразени 1. милион и 780. илјади лица, се заканува глад и недостаток од многу артикли

Според најновите податоци на Worldmeters, страница која се занимава со статистика на пандемијата на коронавирус, милиони и 780 илјади луѓе досега се заразени ширум светот. Најголем број доаѓаат од Соединетите Држави, кои станаа најлошите жаришта на коронавирусот во светот со над 520.000 инфекции. Следат Шпанија со 163.027 (16.782 починати) и …

Повеќе »

Борба со коронавирусот во светот: Америка има повеќе од 500.000 случаи и повеќе од 18.000 мртви

Во изминатите 24. часа во САД се забележани повеќе од 2.000 починати од новиот корона вирус, според податоците на универзитетот „Џон Хопкинс“, што е најголем број на починати во еден ден од почеток на пандемијата во таа земја во која бројот на заболените надминал 500.000 Според тој универзитет, во САД …

Повеќе »

(ФОТО) Во светот се регистрирани повеќе од милион и пол случаи на заразени со корона вирус: Опоравени се 332.993 лица

Во Соединетите Американски држави има најмногу заразени – 438.592 лица. Во светот се забелеани 1.518.454 случаи со корона вирус, починале 88.489, а опоравени се 332.993 лица, според статистиката на Woldometers. Најмногу заразени во Америка Во Сад има најмногу заразени – 435.592 лица, потоа следат Шпанија – 148.220 (14.792 починати), Италија …

Повеќе »

(ФОТО) Бројот на заболени во светот надмина 1,4 милиони: Починале 82.171 лице, се опоравиле 309.556

Во целиот свет, од новиот корона вирус се заболени повеќе од 1,4 милиони луѓе, или точно 1.432.828, додека 82.171 лица починале од вирусот Од вкупниот број на заболени пациенти, пет проценти, или 47.898, се во критична состојба покажале со најновите податоци од порталот worldofmeters. Најголем број на пациенти има во …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) ПАНДЕМИЈА НА КОРОНА ВО СВЕТОТ: Повеќе од 74.000 починати ширум светот, потполно оздравени 284.802

* Повеќе од 1.340.000 луѓе се разболеле од коронавируси и најмалку 74.000 умреле; * 284.000 луѓе закрепнале од коронавируси; * Во Америка, 368.000 луѓе се разболеле и скоро 11.000 умреле; * Повеќе од 136,000 луѓе биле заразени во Шпанија и повеќе од 13.000 умреле; * Во Италија биле заразени 131.948 …

Повеќе »

(ВИДЕО) ЗООЛОШКА ГРАДИНА ВО ЊУЈОРК соопштила дека е потврден случај на прв тигар заразен со корона вирус

Тигар во зоолошката градина во Њујорк е позитивен на вирусот корона, што е првиот потврден случај на инфекција на некое животно со Ковид-19 во САД и тигар, ширум светот, соопштиле официјални извори. Министерството за земјоделство на САД соопштило дека станува збор за четиригодишен тигар, наведувајќи дека уште шест тигри и …

Повеќе »

ПАНДЕМИЈА НА КОРОНА ВО СВЕТОТ: Заболени повеќе од 1,2 милиони луѓе – опоравени скоро 300. илјади

* 1.274.325 луѓе се заразени со коронавирус, а 69.474 починале; * 264.837 луѓе закрепнале од коронавирус; * 336.830 луѓе се разболеле во Америка а 9.618 луѓе починале; * Во Шпанија се заразени 131.646 луѓе, а 12.641 луѓе починале; * Во Италија се заразени 128.948 лица, а 15.887 починале; * 100.113 …

Повеќе »