Tag Archives: свет

Морбидна статистика на епидемијата која владее со светот: Од корона вирусот починале повеќе од 170.000 луѓе – ова се најголемите жаришта!

Вирусот корона се прошири на најмалку 215 земји и територии во светот а е регистриран и на два меѓународни крузери… Повеќе од 170.000 луѓе починале од псоледиците на вирусот корона во светот, што е точно 170.949, со најмногу, дури 42.969 жртви во САД, според најновите податоци на „Worldometers“. САД имаат …

Повеќе »

Пандемија на вирусот КОРОНА во светот: Заболеле повеќе од 2,4 милиони лица, опоравени се повеќе од 620. илјади

Најмногу заболени има во САД, 771.980 илјади, а починале 41.186 лица. Од корона се излекувани 71.000, а во критична состојба се наоѓаат 13.551 лице. Во светот од последиците на заразата со корона вирусот, според Worldometers, починале 166.480 лица, а заразени се 2.414.205. Излекувани се 623.912 лица. Најмногу заболени има во …

Повеќе »

(ФОТО) ВОСКРЕСЕНИЕ ХРИСТОВО ВО ВРЕМЕ НА КОРОНА – Велигден во изолација:Православните ширум светот празникот го дочекаа дома, а еве како тоа изгледало од Русија до Египет!

Поради пандемијата на коронавирус, околу 260 милиони православни христијани ширум светот го дочекуваат Велигден во невидени околности. „Никогаш не сум видел вакво нешто во мојот живот. Поминавме и низ војни, а црквите отсекогаш биле отворени“, рекол владиката Јеротеос, портпарол на грчката православна црква, кој инаку целосно се согласил со превентивните …

Повеќе »

ПАНДЕМИЈА – Повеќе од 2,3 милиони заболени, скоро 600.000 опоравени

Соединетите Американски Држави имаат најголем број на заразени во светот… Според Worldometers, вкупно 2.331.956 луѓе се заразени со коронавирусот ширум светот. Најновите податоци покажуваат дека бројот на починати од инфекција „Ковид-19“ до ова утро е 160.767. Во исто време се опоравени 597.217 лица. САД се со најголем број на заразени …

Повеќе »

(ВИДЕО) МЕРКЕЛ ГО ОБЈАСНИЛА ШИРЕЊЕТО НА ВИРУСОТ И ГО ВООДУШЕВИЛА СВЕТОТ: Од оваа снимка се вжештиле и социјалните мрежи – БРАВО за канцеларката!

Говорот на германската канцеларка Ангела Меркел објаснувајќи за минута и половина како се шири вирусот корона и колку е опасно нагло ублажување на рестриктивните мерки, го распамети светот. Пред сите, Американците кои се спротивставуваат на политиките на Доналд Трамп. Откако нејзиниот говор беше преведен на англиски јазик, војска од луѓе …

Повеќе »

ПАНДЕМИЈА – КОРОНА ВИРУС: Во САД повеќе од 700.000 заболени

Најновите податоци, од утрово, покажуваат дека бројот на починати од Ковид-19 е 154.266… Според податоците на Worldometers, со корона вирусот во светот се заразени вкупно 2.250.790 лица. Најновите податоци покажуваат дека бројот на починати од корона вирусот утрово е 154.266. Во исто време се опоравиле 571.147 лице. Најмногу заразени има …

Повеќе »

(ФОТО) ПАНДЕМИЈА – Заболени повеќе од 2,2 милиони лица, опоравени се скоро 550.000 – Во Вухан откриени нови 1.300 смртни случаи

Во САД од утрово се регистрирани 678.144 заболени од Ковид-19 Според податоците на Worldometers,во светот со корона вирус се заразени вкупно 2.182.823 луѓе. Најновите податоци покажуваат дека бројот на умрени од инфекцијата Ковид-19 утрово е 145.551. Во исто време се опоравиле 547.679 лица. САД се први во светот по број …

Повеќе »

ПАНДЕМИЈА: Повеќе од два милиони заболени и половина милион опоравени

Америка е прва со 644.089 заразени лица Според Worldometers, вкупно 2.083.326 лица се заразени со коронавирус во светот. Најновите бројки покажуваат дека бројот на загинати од инфекција „Ковид-19“ е 137.020 утрово.Америка е на првото место со 645.089 луѓе заразени и 28.640 починати, веднаш зад САД е Шпанија со 180.659 заразени …

Повеќе »

(ФОТО) ПАНДЕМИЈА НА КОРОНА: Пријавени 2.милиони случаи, починале повеќе од 125.000, во САД повеќе од 600.000 заразени

* Со коронавирус се заразени скоро 2. милиони луѓе а повеќе од 125.000 умреле; * Повеќе од 603,000 луѓе се заразени во Соединетите држави, а 25.000 починале; * Во Шпанија се заразени повеќе од 172,000 луѓе, а најмалку 18,000 луѓе починале; * Повеќе од 162,000 луѓе се разболеле во Италија …

Повеќе »