Tag Archives: свет

СЗО:Повеќе од 278.000 нови случаи на корона вирус за само 24. часа

Во последните 24 часа во СВЕТОТ регистрирани 278.229 нови случаи на коронавирус, а починаа уште 6.815 лица, објави синоќа Светската здравствена организација. Според податоците за петок, во светот биле заразени 18,9 милиони луѓе, а повеќе од 709.000 починале. Статистиката на СЗО се заснова на официјално потврдени податоци објавени од земјите. …

Повеќе »

ПАНДЕМИЈА НА КОРОНА ВИРУС – ВО СВЕТОТ ЗАРАЗЕНИ ПОВЕЌЕ ОД 19. МИЛИОНИ ЛУЃЕ: Во Индија повеќе од 2. милиони заболени, во Бразил уште 53.139 нови случаи

Повеќе од 19 милиони луѓе во светот се заразени со вирусот на корона, од кои еден милион за помалку од четири дена. Според новиот биланс, до 23,00 часот (GMT) во четврток, од коронавирус во светот починаа 712.315 луѓе, а бројот на официјално заразени е 19.000.553. Во САД починале 159.864 лица, …

Повеќе »

ВИРУСОТ НЕ ЗАПИРА – ПОЧИНАЛЕ УШТЕ 5.851 ПАЦИЕНТ: За последните 24. часа рекордни 262.929 случаи на корона вирус во светот

Светската здравствена организација (СЗО) објави дека во последните 24 часа биле потврдени рекордни 262.929 случаи на коронавирус ширум светот, со што вкупниот број заразени е на 18,23 милиони. Бројот на загинати се зголеми за 5.851, додаде СЗО. Според ТАСС, вкупно 17.660.523 луѓе се заразени со вирусот корона во светот, а …

Повеќе »

ПАНДЕМИЈА НА КОРОНА – ПОВЕЌЕ ОД 18. МИЛИОНИ ЗАРАЗЕНИ: Секои четири дена бројот на заразени се зголемува за 1. милион

Според веб-страницата Worldometer, бројот на заразени со вирусот корона во светот надмина 18 милиони. Првиот милион заразени беше достигнат на 2. април, што значи дека траел најмалку два месеци. Денес бројот на заразени лица се зголемува за еден милион за четири дена – 16. милиони се регистрирани на 29. јули, …

Повеќе »

(ВИДЕО) ПАНДЕМИЈА – КОРОНАТА ПРОДОЛЖУВА ДА „КОСИ“ СЕ’ ПРЕД СЕБЕ: Црни рекорди во САД, во Индија повеќе од 50.000 заразени во еден ден!

Црните епидемиолошки рекорди во САД, а Ројтерс известува дека секоја минута во Соединетите држави умира по едно лице со ковид-19. Вкупниот број на смртни случаи во Соединетите Држави надмина 150.000 и е најголем во светот, а стапката на смртност се зголемува со невидена стапка. Според анализата на Ројтерс, бројот на …

Повеќе »

СВЕТОТ ВО КАНЏИТЕ НА КОРОНА: Нови случаи во Кина, во Мексико повеќе од 400.000 заразени, во Бразил скоро 2,5 милиони заболени – во регионот расте бројот н инфицирани!

Кина објави 101 нови случаи на КОВИД-19, што е највисоко за неколку недели. Северозападната провинција Ксинџијанг има 89. ново заразени, потврдени се осум случаи на инфекција во северо-источната провинција Лиаонинг, а една во Пекинг. Уште три случаи на коронавирус се потврдени кај кинеските граѓани кои се вратиле од странство. Бројот …

Повеќе »

(ВИДЕО) ДРАМАТИЧНО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ НА СЗО ЗА КОРОНА: Пандемијата се забрзува- последните 6. недели удвоен бројот на заразените!

Директорот на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Гебрејесус, во Женева изјавил дека пандемијата на корона вирус сè уште забрзува и дека бројот на случаи на инфекција е двојно зголемен во последните шест недели. Гебрејесус ќе ја свика Комисијата на СЗО за вонредни ситуации оваа недела, шест месеци откако СЗО …

Повеќе »

КОРОНА ВО СВЕТОТ: Бројот на заразени надмина 15,6 милиони лица: Починале 636. 000 луѓе

Светската здравствена организација (СЗО) објави дека во изминатите 24. часа се регистрирани 247 илјади нови случаи на ковид-19, што значи дека вкупниот број заразени лица досега надминал 15.,6 милиони. Во својот дневен билтен, СЗО објави дека со вчерашните 7.000 смртни случаи, вкупниот број жртви на ковид-19 надмина. 619. илјади. Претходниот …

Повеќе »

ВОЗНЕМИРУВАЧКИ БРОЈКИ: Повеќе од 15. милиони луѓе во светот се заразени со корона вирус – Америка со најмногу заболени и починати!

Повеќе од 15 милиони луѓе се заразени со вирусот корона во светот, покажуваат податоците на веб-страницата Worldometers. Исто така, според тие податоци, повеќе од девет милиони луѓе, поточно 9.116.273 од нив, биле излекувани од вирусот. Во светот, како што е прецизирано, 15.099.524 лица се разболеле од вирусот корона, а 619.605 …

Повеќе »