Tag Archives: свештеници

(ВИДЕО+ФОТО) ВО ПОТРАГА ПО МИР – Новак Ѓоковиќ во Острог

Најдобриот светски тенисер, Новак Ѓоковиќ, е во Црна Гора каде меѓу другото денеска го посетил и манастирот Острог. Ѓоковиќ во понеделникот слета во Белград, откако челниците на Австралија решија да го депортираат. Најдобриот тенисер на светот кратко престојуваше во српската престолнина каде присуствуваше на Богојавленската литургија, а потоа се упати …

Повеќе »

(ВИДЕО) Нуркачи барале интересни сцени на дното на водата, а откриле ГРОБИШТА и тоа какви!

Нестварно бизарна глетка во океанот… Шпански нуркачи влегле во водите во близина на Палма за да најдат нови пејзажи и можеби видови риби на дното. Сепак, по дваесетина метри нуркање во длабочините на океанот, наишле на споменици! Тие не се исплашиле иако се наежил, туку продолжиле да снимаат кога виделе …

Повеќе »

(ВИДЕО) До кога ќе ги гледаме поповите како ги фрлаат бебињата на крштевки!

Секој што користи социјални мрежи барем еднаш гледал видео од крштевање во кое поп фрла бебе како да е играчка. Сега се појави уште едно, па се запрашавме: до кога ќе го гледаме ова? Неодамна на Фејсбук беше објавено ужасно видео од Кипар, во кое поп крсти бебе со насилно …

Повеќе »

(ВИДЕО) И’ тие се само луѓе: Свештеници си направиле забава и се изнаиграле!

Убаво е да се види кога и свештениците се веселат па и играат… Свештеници од Трикала се развеселиле на локални традиционални песни. Greek Priests from Trikala Greece dancing. Priests from Trikala dancing to local traditional songs 🇬🇷💙Video:trikalaola.gr Gepostet von Greek City Times am Donnerstag, 14. Februar 2019

Повеќе »

(ВИДЕО) Скоро еден милион гледачи за три дена: Филмот за свештениците е поголем хит од „50. нијанси сива“

Скоро еден милион луѓе побрзале во полските кино сали, последните три дена, за да го гледаат филмот кој католичките свештеници не ги прикажува во убаво светло, објавил дистрибутерот на филмот. „Клер“ е црна драма за тројца свештеници кои пијат, финансиски ги искористуваат верниците и се исмејуваат со црквата. Еден од …

Повеќе »

(ВИДЕО) Свештениците во Ватикан се гаѓале со снежни топки

Ладниот бран донесе многу проблеми во Европа, но за некого и радости… После пет години во Рим паднал снег, а за свештениците во Ватикан донел многу радости. Наместо да се посветат на молитви тие излегле на плоштадот во Ватикан и се гаѓале со снежни топки…  

Повеќе »

Свештениците апелираат да не се раздава храна за Задушница

Во спомен на починатите, православните верници ја одбележуваат Задушница, еден од најголемите христијански празници. Сеќавајќи се на покојните претци, верниците на овој ден се молат за простување на гревовите. Во црквата се служи парастос, а по службата се посетуваат гробовите на најблиските, се пали свеќа, се чита молитва и се …

Повеќе »