Tag Archives: сузука

ФОРМУЛА 1 – „Сузука“ за Ботас: Мерцедес за историја

Возачот на Мерцедес, Валтери Ботас триумфираше на Големата награда на Јапонија, 17-та трка од годинашниот шампионат во Формула 1, каде германскиот тим ја обезбеди титулата во конкуренцијата на конструктори. Финецот на легендарната Сузука ја забележа својата трета победа сезонава и шеста во кариерата, пред Себастијан Фетел во Ферари. На третата …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Хамилтон останува владетел на „Сузука“ – титулата се’ поблиску!

Возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон, триумфираше во трката за Големата награда на Јапонија. Актуелниот шампион славеше на шест од последните седум трки на патеката „Сузука“. Британецот трката ја заврши во време од 1:27:17.062. Another commanding drive, and a giant step towards a fifth drivers' title for @LewisHamilton #JapaneseGP 🇯🇵 #F1 …

Повеќе »

ГН на Јапонија: 80. пол позиција за Хамилтон – фетел сам се „уништил“!

Возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон, во квалификациите пред Големата награда на Јапонија ја освоил пол позицијата, осма во сезоната, 80. во кариерата, со време од 1:27.760. Неговиот тимски колега, Валтери Ботас, го зазел второто место за 0.299 секунди заостаток, додека на третата позиција се пласирал Макс Ферстапен со заостанување од …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) ФОРМУЛА 1: Хамилтон победник на „Сузука“ за Ферари продолжуваат проблемите

Луис Хамилтон победи на ГН на Јапонија, и со тоа креираше 59. бодови предност на врвот во генералниот пласман откако Себастијан Фетел доживеа нов пех Проблемите на Ферари од Сингапур и Малезија продолжија и во Сузука, па Себастијан Фетел доживеа нов пех и мораше да се откаже по само неколку …

Повеќе »