Tag Archives: суво овошје

Едно суво овошје го спречува губењето на коскената маса кај луѓето над 50 години, доволно е една шака на ден

Но, ако сакате да го заштитите вашето здравје на коските, тогаш треба да размислите да јадете грст сливи секој ден, а тие се одлични за оние кои сакаат да се чувствуваат здрави и силни како што стареат. Освен што се вкусни и заситувачки, тие се одлични и за здравјето на …

Повеќе »

(Рецепт) Куглоф со суво овошје

Состојки: – 5 јајца – 200 гр шеќер во прав – 10 лажици брашно + брашно за посипување на калапот – 1 прашок за пециво – 2 ванилин шеќери – 250 гр маргарин – 200 гр суво овошје (манго, папаја, ананас, брусница, суво грозје) – 2 лажици масло Подготовка: Маргаринот …

Повеќе »

ЗАПОЧНА СЕЗОНАТА НА СУВОТО ОВОШЈЕ: Нутриционист открил колку е ЗДРАВО и во колкави количини треба да се јаде

Овошјето и зеленчукот се важен дел од исхраната, за некого ова е рутина, а за други е потребен труд за да се вклучат овие намирници во исхраната. Овде може да помогне сувото овошје. Слатка е и може да се грицка во многу ситуации. Дали сувото овошје е здраво? Одговорот е …

Повеќе »

Колку е всушност здраво СУВОТО ОВОШЈЕ? Дали е дел и од вашата исхрана?

Сувото овошје е омилена „ужинка“ за многумина. Овошјето и зеленчукот се важен дел од исхраната, за некои ова е рутина, а за други е потребен напор да се вклучи оваа храна во исхраната. Сувото овошје може да помогне тука. Слатко е и може да се грицка во многу ситуации. Дали …

Повеќе »

(Рецепт) Чоколадни браунси по рецепт на Џејми Оливер: Посовршени, помеки и посочни не сте пробале!

Овој мек колач според рецептот на познатиот готвач ќе го воодушеви вашето непце… Состојки: 200 грама квалитетно темно чоколадо (70 проценти) 250 грама путер 75 грама суви цреши или друго овошје 50 грама сецкани ореви по желба 80 гр какао во прав 65 грама брашно 1 лажичка прашок за пециво …

Повеќе »

Вкусен колач со суво овошје

Состојки: 300 – 400 г суво овошје и јатки (на пример- суво грозје, суви сливи, суви кајсии, урми, брусници, смокви, ореви, лешници, бадеми…) 2 јајца 6 лажици кафеав шеќер 6 лажици брашно 1/2 лажичка прашок за печиво Подготовка: сувото овошје исечете го на парчиња и измешајте со сечканите јатки. Јајцата …

Повеќе »

(Рецепт) Направете „ВИТАМИНСКА БОМБА“ за јакнење на имунитетот – за деца и возрасни

Јак имунитет – тоа е отпорност на организмот на различни болести, па со самото тоа и доброто здравје. Иако во аптеките секојдневно има се’ повеќе препарати за јакнење на имунитетот – народните лекови не ја губат својата популарност и значење во овој процес. Тоа е и разбирливо, бидејќи нитуеден синтетички …

Повеќе »

Raw food” предизвик кој нема да можете да го одбиете

Tоплите денови пристигнаа, a со тоа и летната облека, која открива многу повеќе отколку што реално посакуваме! Но, нема потреба за паника бидејќи со добра дисциплина и волја може да направите одличен план кој ќе ја врати вашата посакувана фигура и форма. Всушност денес е полесно од било кога да …

Повеќе »

(ФОТО) Грицки кои можете да ги конзумирате без грижа на совест

Иако можеби веќе сте се потрудиле околу здравиот и нутритвен појадок и ручек, веќе е 17 часот и вие размислувате на некаква лесна ужинка. Прво што ви паѓа на памет се грицките…не одземаат време за подготовка, брзи се и лесни за конзумирање, а ќе ви ја заситат потребата нешто да …

Повеќе »