Tag Archives: суво грозје

(ВИДЕО) Највкусни и најздрави колачиња со 1. банана и овесни снегулки!

Ова може да го направи и’ најголемиот аматер во кујната… Доколку сакате да се храните здраво ви предлагаме секое утро, со кафето, да изедете по две колачиња од овесни снегулки и банана. Еве како се прават: Потребно е: 1 банана и околу 100 г. овесни снегулки, шака суво грозје или …

Повеќе »

(ФОТО) Посен колач на тетка Љупка

Колачот е превкусен, а лесен за подготовка и вистинско освежување на свечените посни трпези – особено за слава. Состојки: 100 г суви сливи 100 г суви кајсии 100 г ореви 100 г лешници 1 голема лажица суво грозје накиснато во рум 1 лажица какао 1 лажичка цимет 200 г шеќер …

Повеќе »

(ФОТО) Сплитска торта

Состојки: Кора 10 белки 10 лажици шеќер 200 г ореви 200 г суви смокви 200 г суво грозје 4 лажици брашно Крем: 10 жолчки 10 лажици шеќер 180 г путер 50 г чоколадо 1 лажица масло малку млеко Подготовка:кора: белките изматете ги со шеќерот во цврст снег. Оревите, смоквите и …

Повеќе »

Брз колач од гриз и чоколадо

Посластица кој се прави многу лесно и брзо, а состојките се – од се’ по малку… Кога дома ќе ви остане од се’ по малку, шака од ова, или од она, едно јајце…Се’ измешајте во еден баш сочен колач. Наместо јаболки може круши, наместо ореви може лешници или бадеми, а …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Најбрз сочен колач со урми и јаболки: Кога еднаш ќе пробате постојано ќе го правите!

Овој колач со јаболки и урми и со прекрасен мек бисквит е многу едноставен за подготовка. Ова е еден од оние колачи кој кога ќе го пробате повторно ќе го правите. Иако на прв поглед не делува многу привлечно, ќе ве воодушеви со вкусот, бидејќи е навистина мек и сочен. …

Повеќе »

(ФОТО) Посен ролат со бисквити и банани

Потребно е: 350 мл вода 150 г маргарин 50 г чоколадо 4 лажици какао 100 г суво грозје 2 лажици рум 100 г желе бомбони 450 г посни бисквити 3 банани 2 – 3 лажици сок од лимон кокосово брашно Подготовка:бисквитите искршете ги, желе бомбоните исечете ги на коцки, сувото …

Повеќе »