Tag Archives: суво грозје

(РЕЦЕПТ) РУСКИ еликсир кој ја чисти крвната слика

Намалениот хемоглобин и анемијата ќе го направат нашето тело лесна мета за вируси и инфекции. Крвната слика е првиот показател дека нешто не е во ред со здравјето на нашето тело Како резултат, лошата крвна слика, ниското ниво на хемоглобин и анемијата не му даваат на нашето тело доволно имунитет …

Повеќе »

(ВИДЕО) Колач за секој ден: Сочен чоко десерт

Вкусно, едноставно и сочно. Потребно е: 2 јајца 120 гр брашно 1 прашок за пециво 3 лажици какао 200 гр кисело млеко 1 лажичка цимет 1 ќесичка инстант кафе по желба разматено во 50 мл вода 100-150 гр шеќер (во овој рецепт има 50 гр) 50 мл маслиново масло 50 …

Повеќе »

(ВИДЕО) Вистински неделен десерт: Малку поинаков куглоф со фил!

Денес подготвуваме куглоф што можете да го послужите со кафе, со соседите и пријателите, или со сок како завршување на неделниот семеен оброк. Потребно е: 4 јајца 100 гр шеќер 100 гр мелени ореви 200 гр брашно 1 прашок за пециво 100 мл јогурт 2 лажици какао 100 гр суво …

Повеќе »

(Рецепт) Потполно препородување на организмот! Потопете суво грозје во вода…испијте после 24. часа – Ризница на витамини и минерали!

Решение и за оние кои не сакаат суво грозје – неговата вода има сосема поинаков вкус… Покрај тоа што ги ставаме во разни колачи, можеби сте слушнале до сега колку е здраво да се јаде неколку зрна суво грозје, затоа што на тој начин можете да спречите кардиоваскуларни заболувања, да …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Слатко, но без шеќер: Рецепт за десертна пита

Идејата е вкусна пита без шеќер Потребно е: 2 големи јаболка 1/2 кг тенки кори цимет 100 гр суво грозје 2 јајца 1 лажица гриз 200 мл. јогурт 50 мл масло 1/2 прашок за пециво Подготовка: Јаболките излупете ги и изрендајте ги. Додадете цимет и суво грозје и измешајте. Истурете …

Повеќе »

(ВИДЕО) Сочен колач со јаболки, чоколадо и суво грозје

Овошен колач со чоколадо сочен и со мирис на кох. Потребно е: 2 поголеми јаболка 100 г чоколадо 50 гр суво грозје рендана кора од лимон 3 јајца 3 лажици брашно 1 лажица гриз 2 лажички мед 3 лажици масло 3 лажици шеќер Подготовка: Излупете ги јаболките и исечете ги …

Повеќе »

(Рецепт) ВИТАМИНСКА БОМБА СО МЕД! Оваа комбинација ќе ви го зајакне ИМУНИТЕТОТ, а се прави од неколку СОСТОЈКИ!

Имунитет е способност на организмот да се брани од разни болести, вирусни, бактериски и габични инфекции, како и од сите штетни биолошки и хемиски супстанции. Соодветно на тоа, имунолошкиот систем е најважниот одбранбен систем што го имаме и без него би биле подложни на сите напаѓачи на нашето здравје и …

Повеќе »

(Рецепт) Потопете суво грозје во вода…испијте после 24. часа: Потполно препородување на организмот!

Решение и за оние кои не сакаат суво грозје – неговата вода има сосема поинаков вкус… Покрај тоа што ги ставаме во разни колачи, можеби сте слушнале до сега колку е здраво да се јаде неколку зрна суво грозје, затоа што на тој начин можете да спречите кардиоваскуларни заболувања, да …

Повеќе »

(ВИДЕО) Сутлијаш на поинаков начин: Запечен како најубав колач!

Состојки: 1 литар млеко 250 г ориз 140 г шеќер 4 јајца екстракт од ванила или ванилин шеќер рендана кора од лимон 100 г бадеми 100 г суво грозје 120 г путер лебни трошки Подготовка: истурете го млекото во соодветен сад, додајте го оризот и варете 20 – 25 минути. …

Повеќе »