Tag Archives: сусам

(Рецепт) Напиток кој е полн со ЦИНК и ВИТАМИН Ц: Се подготвува за 5. минути и бргу го јакне имунитетот!

Напивка кој треба да го правиме за време на пандемијата – лесно се подготвува а е полн со цинк и витамин Ц! Научно е докажано дека цинкот спречува настинката и го намалува ризикот од вируси, како и дека поттикнува брзо излекување. Цинк е клучен за функционирање на повеќето клетки во …

Повеќе »

(ВИДЕО) Домашно чоколадо полно со ореви, сусам и мед!

Ако сакате чоколадо направете го сами. Енергетските чоколатца убаво ќе ви дојдат и како ужина… Потребно е: 4 лажици мед 100 г путер 100 г млечно чоколадо 50 г сечкани ореви 100 г бисквити 100 г сусам 2 лажици шеќер во прав Подготовка: во тиган малку испечете го сусамот да …

Повеќе »

(ВИДЕО) Посни солени колачиња со ајвар и сусам

Идеални се за појадок, како предјадење, ужина, вечера… Состојки:250 г брашно, сол, 1 лажичка прашок за печиво, 2 полни лажици ајвар (може и лут, кој сака), 100 мл масло, 100 мл минерална вода, уште малку брашно (20 до 50 г), 50 г сусам. Постапката за подготовка можете да ја погледнете …

Повеќе »

СЕГА Е И ОФИЦИЈАЛНО – Американски институт за истражување на рак: Оваа житарка ги обновува клетките на ДНК и спречува настанување на клетки на тумор!

Вметнете ги во вашата исхрана, но не претерувајте Многу претходни студии покажале дека храната што содржи фолити и лигнани е добра во спречувањето на карцином, односно намалување на ризикот од тумори особено на дебелото црево, дојка и простата, а леблебии и хумус (содржи леблебии) се многу богати со нив, тврди …

Повеќе »

(ФОТО) Набавете сусам за да си го подобрите здравјето: Со вкусни јадења до подобрување на коските, нервниот систем и здравјето на срцето како и контрола на шеќерот

Семките од сусам се крцкави со вкусен оревест вкус. Тие често се додаваат на леб и печива или вклучени во кулинарски презентации за подобрување на визуелниот изглед. Семе од сусам е семето Sesamum indum, растение кое расте од 90. до 150. см височина. Откако на гранките ќе тпаднат цветовите, се …

Повеќе »

(ФОТО) Посни бомбици со сусам и маслинки

Потребно е: 500 г компири варени во лушпа 100 г посен маргарин сол, црн пипер 100 г црни и зелени маслинки 100 г на суво испржен сусам Подготовка: компирите сварете ги во лушпа, излупете и испасирајте заедно со маргаринот, убаво измешајте. Најдобро е смесата да отстои преку ноќ во фрижидер, …

Повеќе »

Готов сендвич за смрт: Ќерка на милионер умрела на лет од алергиска реакција

Средношколката од Фулам внимателно ги проверила состојките пред купување, бидејќи знае дека е алергична, но овојпат сусамот, на кој била алергична, не бил наведен во декларацијата бидејќи бил состојка која се печела во самото печиво… Англискиот милионер и бизнисмен Надим Еднан – Лапероус, основач на компанијата „WOW toys“, бара одговори …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Посна солена торта со крекери

Потребно е: 1 конзерва туна (180 г) 150 – 200 г маргарин 200 г посен мајонез 1 лажица сенф 300 г посни крекери 50 г препечен сусам 2 кисели краставички 2 варени моркови 2 варени компири 1 кисела пиперка 50 г печени кикирики 200 г пресол од краставички Подготовка:изматете 150 …

Повеќе »