Tag Archives: Струмица

(ВИДЕО) Роквиќ во Македонија се осмелил да го отпее познатиот хит „Зајди, зајди“: „Се надевам нема да ми замерите“

Никола Роквиќ неодамна настапил во Струмица. Добро е познато колку музички бисери роди Македонија, што на некој начин претставува дополнителен предизвик кога пејачите на терен се осмелуваат да интерпретираат нумери создадени на тој простор. Благодарение на неговите вокални способности, Роквиќ има слобода да се испроба во ваков тип на предизвик, …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Големо невреме во Струмица: Поплавени улици и домови

Поради невремето кое во попладневните часови ја зафати Струмица, многу улици се поплавени. На терен излегле комуналните служби кои веднаш интервенирале на најкритичните места за да ситуацијата во градот што побргу се нормализира.Во санирањето на штетите се вклучила и противпожарната единица.   Дождот поплавил и дом во Струмица во кој …

Повеќе »

(ФОТО) ФОНТАНА ИЛИ БАЗЕН: Децата во Струмица се снаоѓаат во летните горештини – фонтаната во центарот им служи како базен!

Телевизискиот канал „Вис“ – Струмица на нивната страна на Фејсбук објави необична фотографија на која, како што се вели во коментарите, нема ништо ново… Имено, секое лето децата во Струмица фонтаната на булеварот „Маршал Тито“ ја користеле како базен. Во овие топли летни денови тие во фонтаната наоѓаат разладување… И, …

Повеќе »

Струмичката епархија му го одзела благословот да свештенодејствува: Поп Боро веќе не е поп – ДОДЕКА НЕ СЕ ПОКАЕ!

Телевизискиот канал „Вис“ од Струмица предизвикал неверување кај верниците во нивната средина… Струмичката епархија му го одзела благословот на поп Боро да свештенодејствува поради неговорто срамно и неодговорно однесување… Одлуката и соопштението на Струмичката Епархија ви ги пренесуваме во целост: „По повод манипулативното, неодговорно, и срамно за достоинството на еден …

Повеќе »

(ВИДЕО) НЕВОЗМОЖНО НО ВИСТИНИТО – Снимено во Струмица: „Короната се љекува, сељачизмот јок“

На Фејсбук се појави едно необично видео, кое додека го гледате нема да ви се верува во тоа што е снимано… Маж, застанал пред раскрсница и уринирал… Сето тоа го снимил возачот зад него… Далис е согласувате со насловот на видеото дека „Короната се лекува, сељачизмот јок“? Короонта се љече …

Повеќе »

(ВИДЕО) МАКЕДОНИЈА ИМА ТАЛЕНТИ – Погледнете зошто за ова момче се вели дека е најдобар на тарабука!

Џенгис Јусеинов од Струмица кој има 23. години со сигурност е најдобриот свирач на тарабука во Македонија. Како што вели Џенгис, на тарабука почнал да свири од своите три години, а на своите 11. почнал професионално да свири со група. Доказ дека е најдобар во она што го прави се …

Повеќе »

(ФОТО) НЕВЕРОЈАТНО – СРЕЌА ОД СОНИШТАТА: „Голф 7“,„Тојота“ и многу пари – Ѓурѓа Ѓоргиева „ги собра“ сите награди од Државната Лотарија на Македонија

Меѓу добитниците на Државна лотарија едно име посебно се истакнува а тоа е Ѓурѓа Ѓоргиева од Ново Село, Струмица. Нејзината последна добивка е од 4. септември и на старниците на Лотарија на Македонија пишува: „Отворен СЕФ на Државна лотарија полн со 600 000 денари СЕФ полн со 600 000 денари …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Човек од збор: Голем гест на Ѓоко Ѓорчев кон Киро Богевски!

Долги години нашиот „Том Џонс“ ја истакнува соработката помеѓу него и винаријата „Бовин“, пријателство кое трае со децении…но сега се чини дека Ѓорчев нашол начин да се оддолжи на неговите пријатели… По успешниот концерт во МОБ во октомври, Ѓоко Ѓорчев ја продолжува својата љубовно-музичка авантура…Големиот вљубеник во музиката не престанува …

Повеќе »

(ФОТО) Цела влада на карневал во Струмица!

Никола Димитров на профилот на Фејсбук сподели фотографија од Струмичкиот карневал кој започна синоќа… Но, тој не бил осамен на трубините туку баш како што вели „во добро друштво“: „Струмички карневал – без маски, ама со мерак и насмевки 😊 Ги бркаме лошите!“

Повеќе »