Tag Archives: струја

(ФОТО) Најмалечката Тојота вози на струја, а позната е и цената!

АКО мислевте дека IQ е најмалото што ќе видите од Тојота, сте се излажале… И додека профилот не открива минијатурни димензии, изометрискиот поглед јасно покажува минимализам во однос на димензиите. Наречен е C + pod и е создаден врз основа на концептот прикажан во 2019 година во салонот во Токио. …

Повеќе »

(ВИДЕО) Нико Розберг пазарил хрватски хиперавтомобил

Поранешниот возач и шампион во Формула 1, Нико Розберг, се почестил со електричен спортски автомобил со хрватско прозводство. Кога најдобрите светски возачи купуваат возило за себе, тоа е внимателно следено бидејќи ни открива до одреден степен како размислуваат, и уште поважно, што сметаат дека вреди да си купат професионалните возачи …

Повеќе »

(ФОТО) ПИЈАНИТЕ И ГОСПОД ГИ ЧУВА – СЕ КАЧИЛ НА БАНДЕРА И ИСЧЕЗНАЛ ВО ОБЛАКОТ ИСКРИ: Студент од Охајо сега очајнички бара пари за своето лекување!

Студент од Охајо се искачи на бандера,, веројатно во обид да се докаже пред група колеги на забава, а потоа случајно допрел високонапонски кабел. Тој паднал од висина од 15. метри на земја и некако ги преживеал и’ електричен удар и падот. Видеото, кое продолжува на социјалните медиуми, прикажува маж …

Повеќе »

(ФОТО) Фејсбук групата „Луѓе за луѓе“ ја израдувала Баба Љуба (88): „Благодарам, сега имам струја и машина против глувци!“

Добрите луѓе на баба Љуба и вградиле струја. На ѕидот на кујната и ставиле апарат кој би требало да и ги „истерува“ глодарите, а сега и вградуваат кнауф… „Добро е, подобро е. Имам светло, нова печка, потопло е, да сум барем 20. години помлада и поздрава. Уште само апаратот да …

Повеќе »

(ВИДЕО) За цена на еден Ајфон сега можете да купите турбина на ветер која може цела куќа да ја снабдува со струја за цел живот

Индиската фирма „Avant Garde Innovations” развила ефтина турбина која работи на ветер и која може да генерира 3-5 kW струја дневно За иста цена како и за Ајфон сега можете да купите турбина на ветер која може да ја снабдува вашата куќа со струја, цел живот. Пинараји Вијајан, главен министер …

Повеќе »

Неколку совети како да заштедите на струја – помали сметки и до неколку илјади денари!

Сметките за струја знаат да бидат повисоки на зима. Затоа, во продолжение ви пренесуваме неколку начини како да заштедите: 1. Болјер – заштедете 10 проценти За еден час работа, болјер со моќност од 2 киловати троши 2 киловатчаса, а на месечно ниво, ако секојдневно работи по 2,5 часа, троши 150 …

Повеќе »