Tag Archives: струја

Дали знаете дека пеглањето ТРОШИ МНОГУ СТРУЈА? Пробајте го овој ТРИК и заштедете!

Во споредба со полнење на мобилен телефон, правење кафе во електричен бокал или користење на машинка за бричење, пеглањето троши многу електрична енергија, повеќе отколку што мислите. Размислете за фактот дека ви треба еден киловат-час електрична енергија за да направите 70 шолји филтер кафе или да ја користите вашата машинка …

Повеќе »

САКАТЕ ДА ЗАШТЕДИТЕ? Што троши најмалку струја, електричен бокал, шпорет или микробранова печка? Ќе се изненадите од одговорот!

Изминативе години има бројни поскапувања на повеќето дневни потреби, но и даноци, што е дополнително оптоварување на буџетот на домаќинствата. Затоа, неопходно е рационално користење на ресурсите. Дали некогаш сте се запрашале кој кујнски апарат троши повеќе електрична енергија? Ако сакате да загреете малку вода и се прашувате како да …

Повеќе »

Правило од три минути: Еве како да заштедите струја

Речиси секое дете ја слушнало оваа реченица – кога ќе излезеш од собата, исклучи го светлото. На крајот на краиштата, тоа е губење на енергија и нема смисла да го оставите светлото запалено кога веќе не сте во собата. Поради енергетската криза, сепак, оваа реченица е поактуелна од кога било. …

Повеќе »

(ФОТО) Баба Љубинка живеела со глувци во темнина. Нејзиниот контејнер сега станал топол дом

ПРИКАЗНАТА на баба Љубинка Анѓеловиќ од Србија го растажи регионот, но сепак имаше среќен крај. Седумдесетгодишна жена која живеела во тешки услови видела како светлината конечно свети во нејзиниот дом, секако благодарение на добрите луѓе. Љубинка живее сама во длабоката шума во Козје Дол, а друштво и прават само диви …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) МРТ одлучила да не учествува на „Евровизија 2023“: Неспособност или прикривање на вистината!?

„Оваа одлука ќе овозможи заштеда на средства коишто би требало да бидат издвоени за престојот на македонската делегација во Ливерпул, кадешто се одржува „Евросонг 2023“. МРТ на своите сервиси ќе ја пренесува манифестацијата, двете полуфинални вечери и големото финале… Македонската Радио Телевизија ја информира јавноста за донесената одлука, идната година …

Повеќе »

ОБРНЕТЕ ВНИМАНИЕ – Овие апарати во домаќинството трошат најмногу струја, можете да заштедите пари на неколку начини

Неколку апарати за домаќинство се најголемите „виновници“ за големата цифра на сметката за струја. За среќа, сè уште можете да заштедите пари. Фрижидер е уред кој троши приближно 30. проценти од електричната енергија што му е потребна на едно домаќинство. Секако, најважно е да купите фрижидер кој е енергетски ефикасен. …

Повеќе »

ИАКО ИЗГЛЕДААТ БЕЗОПАСНО – НЕ СЕ: Никогаш не ги правете овие 2. работи кога надвор грми

Научник темелно објаснил зошто не треба да правиме некои работи кои ги сметаме за сосема нормални кога надвор има невреме. Кога грми, избегнувајте да стоите под дрвја или во близина на прозорци. Научниците сега рекоа дека треба да се избегнува и миење садови, пренесува The Sun. Лекарите од американскиот Центар …

Повеќе »

(ВИДЕО+Рецепт) Покажала како да се направи спреј за облека после кој не е потребно пеглање!

Корисничката на социјалните мрежи Мила Шантел открила како да направите средство со кое можете да заборавите на пеглање облека. Таа направила спреј користејќи две чаши вода, лажица бел оцет и лажица регенератор за коса. Таа рекла дека го испробала спрејот врз светла и темна памучна облека и се покажало одлично …

Повеќе »

Пет корисни совети како да ги намалите сметките за струја

Некако се навикнавме на честите зголемувања на цената на струјата, но посебно во зимскиот период многу домаќинства мака мачат како да ги подмират сметките… Среќа е што оваа зима и не беше толку ладна па е се’ малку поедноставно. Но, со оглед на тоа дека цените во маркетите секој ден …

Повеќе »