Tag Archives: страдања

(ВИДЕО+ФОТО) Шон Пен, од Украина, испрати јасна порака до Америка

Американскиот актер и режисер Шон Пен моментално е во Украина каде планира да сними документарен филм за тековниот конфликт, а во изјава за „People“ рекол дека „американската душа ќе биде изгубена“ ако Украинците се остават сами да се снаоѓаат. Тој целиот конфликт го нарече „брутална грешка“. „Тоа е веќе брутална …

Повеќе »

(ВИДЕО) Ова е единствената сочувана снимка од Ана Франк

Ана Франк беше девојче од еврејско потекло, која стана симбол на страдањата на еврејскиот народ во Втората светска војна по Втората светска војна. Нејзиниот дневник „Дневникот на Ана Франк“ е најпознатиот дневник на сите времиња. Продаден е во 30. милиони примероци и е преведен на повеќе од 70. јазици. Дневникот …

Повеќе »

(ФОТО) Денес и се восхитува цел свет, а нејзиниот живот го одбележале бројни трауматични искуства – Еве за која пејачка станува збор!

Израснала во сиропиталиште, а денес е една од најпознатите пејачки во светот… Среде шпекулации за конечна пропаст и банкрот, сите сè уште го чекаат големото враќање на славната Шер, која паралелно со нејзината бурна пејачка и актерска кариера, лебдеше во немирните мориња на љубовта. Таа има многу награди, два брака …

Повеќе »

Верниците го очекуваат Велики Петок, најтажен ден во христијанството: Обичаи и верувања за денот од Страдалната Седмица, денот кога е распнат Исус Христос…

Во светиот и Велик Петок ги славиме светите, спасителни и страшни страдања на Господ Бог и Спасителот наш Исус Христос, коишто Он заради нас доброволно ги прими: плукањето, биењето, шлаканиците, навредувањата, исмејувањето, багреницата, трската, сунѓерот, оцетот, клинците, копјето и, на крајот – Крстот и смртта, а сето тоа се изврши …

Повеќе »

(ФОТО) КОРОНА ВИРУС И НЕДОВЕРБА: На човек кој верувал дека вирусот е ИЗМАМА сопругата му починала од Ковид – 19

На таксист од Флорида, кој верувал во лажните тврдења дека вирусот корона е измама, од Ковид-19 му починала сопругата. Брајан Ли Хитхенс и неговата сопруга Ерин ги читале тврдењата на Интернет дека вирусот бил измислен, поврзан со 5G мрежа или сличен на грипот. Двојката не ги слушала здравствените совети ниту …

Повеќе »

Утре е Велики Петок, најтажен ден во христијанството: Обичаи и верувања за денот од Страдалната Седмица, денот кога е распнат Исус Христос…

Во светиот и Велик Петок ги славиме светите, спасителни и страшни страдања на Господ Бог и Спасителот наш Исус Христос, коишто Он заради нас доброволно ги прими: плукањето, биењето, шлаканиците, навредувањата, исмејувањето, багреницата, трската, сунѓерот, оцетот, клинците, копјето и, на крајот – Крстот и смртта, а сето тоа се изврши …

Повеќе »

(ФОТО) СЕКОЈ ИМА СВОЈ ПЕКОЛ -„Се правев мртва да престанат да ме тепаат“: Мерил Стрип проговорила за НАЈБОЛНИТЕ моменти во животот!

Актерката Мерил Стрип долго време ја криела тагата што ја носи со себе,дури пред само неколку години решила да зборува за страдањата што ги претрпела. Животот не бил воопшто лесен за неа. Таа била нападната двапати и еднаш била претепана од криминалци толку многу што се преправала дека е мртва …

Повеќе »

Утре е Велики Петок, најтажен ден во христијанството: Обичаи и верувања за денот од Страдалната Седмица, денот кога е распнат Исус Христос…

Во светиот и Велик Петок ги славиме светите, спасителни и страшни страдања на Господ Бог и Спасителот наш Исус Христос, коишто Он заради нас доброволно ги прими: плукањето, биењето, шлаканиците, навредувањата, исмејувањето, багреницата, трската, сунѓерот, оцетот, клинците, копјето и, на крајот – Крстот и смртта, а сето тоа се изврши …

Повеќе »

(ВИДЕО) Раперот Бизи ја издаде „Нашата песна“ во која се прикажани страдањата на Македонците: Доволно е само да слушнете!

Македонскиот рапер Бизи издаде нова песна под наслов „НАШАТА ПЕСНА“, преку која се прикажани маките и страдањата на Македонскиот народ. Нема потреба од дополнителни зборови доволно е само да слушнете…

Повеќе »