Tag Archives: стипендии

(ФОТО) Ова е најскапо продадениот автомобил во историјата

MERCEDES-Benz потврди дека неодамна продал автомобил од 1955 година од својата музејска колекција во Германија, Mercedes-Benz SLR Coupe, на приватен сопственик за 135. милиони евра, објави CNN. Со постигнатата цена на пазарот, тоа најскапо продаден автомобил во историјата досега, вели Хагерти, компанија која ги следи вредностите и продажбата на колекционерските …

Повеќе »

(ФОТО) Девојче (10) преку ноќ станала ИНТЕРНЕТ СЕНЗАЦИЈА! Додека нејзините родители работат на поле, таа …

Фотографија на 10-годишно девојче со сестра и во скут преку ноќ станала интернет сензација. Нејзината фотографија на која седи во училницата со сестра си во скут е објавена на Твитер и воодушевила многумина. Индискиот политичар Бисвајт Тонгаму дури се огласил и ја коментирал фотографијата: „Бев импресиониран од нејзината посветеност на …

Повеќе »

Град Скопје и годинава доделува стипендии за спортисти – средношколци: Ова се условите за конкурирање!

Со цел да ја зголеми мотивираноста кај младите и талентирани спортисти – средношколци, Градот Скопје и годинава ќе додели стипендии на спортисти – средношколци кои се жители на Скопје и учат во средните училишта на подрачјето на град Скопје. Јавниот повик за доделување стипендии на спортисти – средношколци, ученици во …

Повеќе »

Ученици од Скопје и Кочани добија стипендиите за школување во гимназијата „Нова“

Меѓународното училиште „Нова“ и фондацијата„Борис Трајковски“годинава по 15. пат доделија три целосни стипендии за четиригодишно школување на талентирани ученици од Македонија. Лука Павиќевиќ од основното училиште „Мирче Ацев“ и Галена Јованоска од „Кочо Рацин“ во Скопје како и Андреј Давидков од „Св. Кирил и Методиј“ од Кочани остварија највисоки резултати …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Пристигнува филм за Бијонсе: Музичката дива сама работела на него…

Насловот на филмот е „Homecoming“, според фондот за стипендии кој го покренала токму Бијонсе, а фокусот е на големиот концерт на музичката дива на Кошарел… Нетфликс го потврдил она што порано било најавено, музичкиот документарец за славната пејачка пристигнува наскоро, а интересно е дека на филмот работела токму Бијонси (37). …

Повеќе »

(ФОТО ВЕСТ) ОКТА и Хеленик Петролеум доделија две стипендии за постдипломски студии во Грција

Компанијата ОКТА и Групацијата Хеленик Петролеум продолжуваат со проекти за поддршка на образованието и развојот на младите луѓе во земјава. Вчера во седиштето на ОКТА беа потпишани договори со двете студентки кои годинава ги добија стипендиите за постдипломски студии на Универзитетот во Пиреја, Грција. Наташа Скендерова и Василика Калајџиска ќе …

Повеќе »

Уште седум дена можност за пријавување за стипендиите „Борис Трајковски“

Ќе бидат доделени 20 стипендии за постдипломскистудии на Меѓународниот факултет на Универзитетот Шефилд, Сити Колеџ Остануваат уште седум дена можност за пријавување на конкурсот за доделување стипендии „Борис Трајковски“ за МБА студии на Меѓународниот факултет на Универзитетот Шефилд, Сити Колеџ. Сите заинтересирани кандидати за стекнување со стипендија за престижни студии, …

Повеќе »

(ФОТО) 30. дечиња добија фудбалски стипендии од ТЕЛЕКОМ

Заврши првата фаза од потрагата по фудбалски таленти на Македонски Телеком. 30 дечиња добијa стипендии во Академијата за фудбал „Вардар“. Македонски Телеком го организираше изборот изминатиот викенд, на 7 јуни, кога пријавените млади таленти преку натпревари беа одбрани да бидат стипендисти во Академијата за фудбал „Вардар“. Натпреварите поминаа во одлична …

Повеќе »

Идни фудбалери, преостанаа уште 6 дена за пријавување за фудбалска стипендија!

• Македонски Телеком ги охрабрува младите таленти да се пријават и да освојат фудбалска стипендија. • Пријавувањето со прикачување видео на www.footballstars.mk, трае до 01.07.2018 година. Идните фудбалери имаат само уште шест дена да се пријават за фудбалските стипендии штоМакедонски Телеком ги доделува на 50 млади таленти. Рокот за пријавување …

Повеќе »