Tag Archives: стихови

(ВИДЕО) Момче од Србија го воодушеви регионот со изведба на песна од Тоше Проески

Изминатиов период на социјалните мрежи почна да кружи видео од едно талентирано момче од Србија чиј глас едноставно го воодушеви регионот. Српската новинарка Весна Малишиќ на својот фејсбук-профил сподели видео од момче, кое веројатно е дел од тимот на комуналните служби во Белград. Но, нема дополнителни информации за него, ниту …

Повеќе »

(ФОТО) ГРОБОТ НА ЃОРЃЕ БАЛАШЕВИЌ ПРЕМЕСТЕН: Втиснати стиховите „Без црната белата не би вредела“

Поминаа 40 дена од смртта на Ѓорѓе Балашевиќ, кога цела поранешна Југославија жалеше како ретко кој друг уметник пред него. Погребот на Балашевиќ беше извршен на 21. февруари во присуство на неговото семејство, а на него присуствувале и градоначалникот на Нови Сад, Милош Вучевиќ и градоначалникот на Љубљана, Зоран Јанковиќ. …

Повеќе »

(ФОТО) ЗОШТО НА КОНЦЕРТИТЕ НА ЃОРЃЕ БАЛАШЕВИЌ ФАНОВИТЕ МУ ДАВАА ПЛИШЕНИ ИГРАЧКИ?Постои причина за тоа – сега е болен спомен!

АКО некогаш сте биле на концертот на Ѓорѓе Балашевиќ, сигурно сте забележале дека публиката го покрива со плишени играчки – зајаци, а понекогаш и со мандарини. Најверните обожаватели знаат дека тоа е поради стихот во неговата популарна песна „Некои нови деца“, објавена во 1987. година. Имено, во таа поема во …

Повеќе »

(ФОТО) Шпанија затворила музичар поради неговите стихови

На 16.февруари е уапсен раперот Пабло Хасел кој се забарикадирал во универзитетот за да избегне затворска казна. Каталонската полиција влегла на Универзитетот во Леида и го привела еден ден откако пристигна таму со приврзаниците. На Хасел му се заканува казна затвор од девет месеци за величање на тероризмот и клеветење …

Повеќе »

(ВИДЕО) Најубави љубовни стихови кои ги испеа Оливер Драгојевиќ!

Оливер Драгојевиќ почина вчера во Сплит во 71. година. Во текот на долгогодишната музичка кариера испеа некои од најубавите љубовни песни со кои бројни парови се вљубиле, венчале, го танцувале првиот танц се смееле, плачеле… Затоа денес се потсетуваме на Оливеровите 10. најубавите љубовни стихови од песните кои ги испеа …

Повеќе »

(ВИДЕО) Преслушајте и откријте: Дали е ова најдобрата песна на Владо Јаневски?

Од Владо Јаневски имаме слушнато многу песни и верувам, дека секој негов обожавател, си има свој фаворит… Владо има испеано многу песни а со своите стихови директно допира до секоја душа, емотивна, лута, гневна, разочарана од некоја свој љубов…прекината… Но, и среќна, и’ такви има, нели. За новата песна на …

Повеќе »

Урнебесно видео: Требаше да се испее песната „Кој ти го тури жено…“

„Среќни луѓе“ со секоја нова епизода донесува се’ но не и навистина среќни луѓе…Или само така ни се чини… Девојката требаше да испее една песна со чести почетоци на стиховите „кој ти го тури ено…“…Учесничката се трудеше да пее, публиката „умираше“ од смеење, како и водителот Драган Вучуќ, но… Погледнете …

Повеќе »

(ВИДЕО) Меси како Бетовен: Славниот Аргентинец на клавир ја свирел химната на Лига на шампионите и вооудушевил

Вечерва стартува 26. издание на Лига на шампионите, најсилното и најпочитувано клупско натпреварување на светот. Титулата првак на стариот континент ја брани „Реал“ од Мадрид, кој минатата година го одбрани насловот и така направи нешто што никому во историјата на Лига на шампионите, која во овој формат се игра од …

Повеќе »