Tag Archives: стефанос циципас

(ВИДЕО) АТП МАСТЕРС ЛОНДОН – Ноле, Рафа и Роџер како најдобри другари: Како најголемите светски асови се забавувале пловејќи по Темза

АТП финале, завршниот турнир на сезоната, почнува во недела. Два дена пред стартот на турнирот во Лондон учесниците се дружеле, се возеле со брод по реката Темза и уживале. Попатно морале да ги направат вообичаените формалности меѓу кои било и заедничкото фотографирање. Дружењето на осумте најдобри тенисери за 2019-та година …

Повеќе »

ЗАВРШЕН МАСТЕРС: Ѓоковиќ во група со Федерер и Тим, Надал сепак ќе игра

Новак Ѓоковиќ на финалниот мастерс во Лондон ќе се натпреварува во групата „Бјорн Борг“ со Роџер Федерер, Доминик Тим и Матео Беретини. Ждрепката за финалниотМастерс на сезоната беше комплетирана во вторникот во Лондон со 40-минутно задоцнување. Со неа е одлучено дека Новак Ѓоковиќ, Роџер Федерер, Доминик Тим и Матео Беретини …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Најдобри постови од светските тенисери минатата недела: Селфи на Федерер, Марин Чилиќ за очекувањето бебе…

ATPTour.com погледнале во најдобрите постови на социјалните мрежи на популарните тенисери… Од Роџер Федерер до Марин Чилиќ, светските топ тенисери биле зафатени и’ вон теренот. Погледнете ги најновите постови на социјалните медиуми од минатата недела да видите што правеле вашите омилени тенисери… Роџер Федерер бил замолен да даде препорака за …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Циципас подобар од Ѓоковиќ: Можно губење на првото место!

Новак Ѓоковиќ е поразен во четвртфиналето на Мастерсот во Шангај, подобар од него беше Гркот Стефанос Чиципиас со 3:6, 7:5, 6:3. Со оглед на тоа што го бранеше трофејот во Шангај, Новак ќе има само 320 поени повеќе,следниот понеделник, од Рафаел Надал, кој не брани ништо до крајот на сезоната, …

Повеќе »

Ролан Гарос: Нови предизвици за Надал, Федерер, Циципас…

Вчерашните мечеви биле напнати. Александар Зверев се намачил, но на крај сепак излегол како победник совладувајќи го Џон Милман со 3:2. Хуан Мартин Дел Потро го победил Николас Жари со 3:1. Со истиот резултат славел и Шпанецот, Фернандо Вердаско, против Британецот, Даниел Еванс. Французинот Гаел Монфис го победил Јапонецот, Таро …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Тричасовен спектакл за полуфинале на Рим: Ѓоковиќ и Дел Потро како вистински маратонци!

Првиот тенисер на светот, Новак Ѓоковиќ, обезбеди пласман во полуфиналето на мастерсот во Рим,откако после пресврт го совлада Аргентинецот, Хуан мартин дел Потро, 4:6, 7:6, 6:4. Мечот траеше точно три часа и четири минути, што и не е невројатно кога ќе се сретнат овие двајца одлични играчи. Делпо го доби …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Титулата во Мадрид на одличниот Ѓоковиќ!

Српскиот тенисер, Новак Ѓоковиќ, го победи Гркот, Стефанос Циципас, во финалето на Мастерсот во Мадрид и трет пат во кариерата ја освои титулата во престолнината на Шпанија. Live! 🎾 ¡Sigue en directo la ceremonia de 🏆 del #MMOPEN tras la victoria de @DjokerNole! https://t.co/UfYIGIs5k2 — Mutua Madrid Open (@MutuaMadridOpen) May …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Спектакуларниот Циципас го исфрли Надал и закажа финале со Ѓоковиќ!

Грчкиот тенисер, Стефанос Циципас, во спектакуларното полуфинале на Мастерсот во Мадрид го победил „кралот на земјата“, Рафаел Надал со 6:4, 2:6, 6:3 и закажал финален дуел со првиот играч на светот, Новак Ѓоковиќ. Мечот траел два часа и 36. минути , а 20. годишниот Циципас во недела од 18.30 часот, …

Повеќе »

(ВИДЕО) Надал супериорен против Циципас: Најголемата сензација на АО на колена пред Шпанецот!

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал со убедлива победа над Гркот Стефанос Циципас – 6:2, 6:4, 6:0 – се пласираше во финалето на првиот годинешен Грен слем – Австралија Опен. Шампионот на Мелбурн од 2009. година,полесно отколку што се очекувало го елиминирал Циципас за само еден час и 46. минути игра. Колку …

Повеќе »