Tag Archives: стефанос циципас

Надал му одолеа на Циципас за титулата во Абу Даби

Најдобриот светски тенисер Рафаел Надал триумфираше на Мубадала шампионатот во Абу Даби откако во финалето го совлада Стефанос Циципас со 6:7 (3), 7:5, 7:6 (3). Шпанецот славеше после три часа и 15 минути игра. Надал ја освои петтата титула во Абу Даби, заработувајќи чек од 250.000 долари. Иако стануваше збор …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) АТП Мастерс Лондон – Се појави нов крал на тениските терени: Стефанос Циципас се закити со титулата!

Грчкиот тенисер, Стефанос Циципас е новиот шампион на Завршниот мастерс, откако во финалето го победи Австријанецот Доминик Тим со 6:7 (6), 6:2, 7:6 (4). Циципас ја освои третата титула оваа сезона, инаку четврта во кариерата. Интересно, грчкиот тенисер минатата година славеше на Финалниот турнир на новите генерации. Гркот со 21. …

Повеќе »

Смена на генерациите: Циципас преку Федерер до финалето во Лондон

Грчкиот тенисер Стефанос Циципас се пласираше во финалето на Завршниот Мастерс во Лондон. Тој во полуфиналето го совлада Роџер Федерер во два сета, 6:3, 6:4. Циципас до местото во финалето стаса за еден час и 37. минути. Гркот до клучната предност во првиот сет стаса во вториот гем, кога направ …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) АТП МАСТЕРС ЛОНДОН: Циципас ќе го победи Федерер, а Зверев Тим: Или пак не?

Во 02 арената во лондон денес се играат полуфиналните пресметки, а новинарите на Спорт клуб дале две храбри прогнози. За разлика од некои претходни години, кога играчите се изморени од напорната сезона и не беа доволно подготвени, сега сите четворица работат напорно за да ни дадат најдобри натпревари, и драматични. …

Повеќе »

(ВИДЕО) АТП МАСТЕРС ЛОНДОН – Ноле, Рафа и Роџер како најдобри другари: Како најголемите светски асови се забавувале пловејќи по Темза

АТП финале, завршниот турнир на сезоната, почнува во недела. Два дена пред стартот на турнирот во Лондон учесниците се дружеле, се возеле со брод по реката Темза и уживале. Попатно морале да ги направат вообичаените формалности меѓу кои било и заедничкото фотографирање. Дружењето на осумте најдобри тенисери за 2019-та година …

Повеќе »

ЗАВРШЕН МАСТЕРС: Ѓоковиќ во група со Федерер и Тим, Надал сепак ќе игра

Новак Ѓоковиќ на финалниот мастерс во Лондон ќе се натпреварува во групата „Бјорн Борг“ со Роџер Федерер, Доминик Тим и Матео Беретини. Ждрепката за финалниотМастерс на сезоната беше комплетирана во вторникот во Лондон со 40-минутно задоцнување. Со неа е одлучено дека Новак Ѓоковиќ, Роџер Федерер, Доминик Тим и Матео Беретини …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Најдобри постови од светските тенисери минатата недела: Селфи на Федерер, Марин Чилиќ за очекувањето бебе…

ATPTour.com погледнале во најдобрите постови на социјалните мрежи на популарните тенисери… Од Роџер Федерер до Марин Чилиќ, светските топ тенисери биле зафатени и’ вон теренот. Погледнете ги најновите постови на социјалните медиуми од минатата недела да видите што правеле вашите омилени тенисери… Роџер Федерер бил замолен да даде препорака за …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Циципас подобар од Ѓоковиќ: Можно губење на првото место!

Новак Ѓоковиќ е поразен во четвртфиналето на Мастерсот во Шангај, подобар од него беше Гркот Стефанос Чиципиас со 3:6, 7:5, 6:3. Со оглед на тоа што го бранеше трофејот во Шангај, Новак ќе има само 320 поени повеќе,следниот понеделник, од Рафаел Надал, кој не брани ништо до крајот на сезоната, …

Повеќе »