Tag Archives: стефанос циципас

Завршен мастерс во Лондон: Надал и Тим ги минаа првите закани!

Вчера во Лондон започна завршниот турнир на најдобрите осуммина. Доминик Тим беше подобар во три сета од Стефанос Циципас -7-6, 4-6 6-3, и освен во мал делот на натпреварот, беше подобар од младиот Грк. 2019 final: Tsitsipas d. Thiem 6-7(6) 6-2 7-6(4) 2020 group stage: Thiem d. Tsitsipas 7-6(5) 4-6 …

Повеќе »

ЗАВРШЕН МАСТЕРС ВО ЛОНДОН: Новак во група со Медведев, Зверев и Шварцман

Новак Ѓоковиќ на АТП-турнирот во Лондон ќе игра во групата „Токио 1970“, во која се и Данил Медведев, Александар Зверев и Диего Шварцман, беше одлучено со ждрепка. Новак е секако голем фаворит и ќе се обиде да ја освои титулата по шести пат на јубилејното, 50-то издание на последното натпреварување …

Повеќе »

(ВИДЕО) Закажан класик: Ѓоковиќ по петти пат во финалето на Ролан Гарос

Најдобриот тенисер на светот Новак Ѓоковиќ ќе игра во финалето на Ролан Гарос! Србинот во полуфиналето го совлада младиот грчки тенисер Стефанос Циципас со 6:3, 6:2, 5:7, 4:6, 6:1. Ѓоковиќ по петти пат во кариерата ќе го игра финалето на Грен Слемот во Париз. За прв пат од 2016. година, …

Повеќе »

(ВИДЕО) УС Опен: Борна Чориќ спаси шест меч топки и го совлада Циципас

Борна Чориќ во неверојатен тениски дуел го победи Стефанос Циципас со 6:7 (2), 6:4, 4:6, 7:5, 7:6 (4) и се пласираше во осминафиналето на УС Опен. Хрватскиот тенисер со импресивен пресврт стигна до следната рунда, спасувајќи шест меч топки во четвртиот сет. Чориќ успеа да се врати во споменатиот период …

Повеќе »

Донесена одлука и одреден термин – Новак се враќа на теренот во Синсинати!

Денот на бојкотот заврши, турнирот во Синсинати во Њујорк ќе продолжи денес (петок), а ќе настапи и Новак Ѓоковиќ. Најдобриот тенисер на светот ќе игра во полуфиналето против Роберто Баутиста Агут. Натпреварот треба да започне во петок во 21.00 часот. Турнирот беше прекинат по одлуката на Наоми Осака да го …

Повеќе »

(ВИДЕО) НА ТЕРЕНОТ НЕМОЌНИ ПА СНИМИЛ СРАМНО ВИДЕО: Братот на Стефанос Циципас го исмева Ѓоковиќ

По последниот пораз на Стефанос Циципас во финалето во Дубаи (6:3, 6:4), но и кога Новак Ѓоковиќ искажа многу комплименти за младиот грчки играч, член од семејството Циципас си дозволил премногу… Имено, Павлос Циципас, брат на познатиот грчки тенисер Стефанос, заедно со неговите пријатели го исмевале Новак Ѓоковиќ и тоа …

Повеќе »

(ВИДЕО) Новак Ѓоковиќ – од пораз до победа за финале со Циципас: „Бев во безизлезна ситуација затоа победата има поголемо значење!“

Најдобриот тенисер на светот, Новак Ѓоковиќ после победата над Гаел Монфис (2:1) истакнал дека се’ подобро се справува со ситуациите кога противникот има меч топка и тој мора „да вади камења од огинот“. Новак по сетови триуфираше со 2:6, 7:6 (10:8), 6:1 и се пласира во финалето на турнирот во …

Повеќе »

(ВИДЕО) Младиот Грк, Стефанос Циципас во епизодата:„Мама на прес конференција!“

Грчкиот тенисер Стефанос Чинсиас се пласира во финалето на АТП турнирот во Дубаи, откако убедливо го совлада Даниел Еванс со 6:3, 6:2. Како и секогаш, по мечот зборуваше за неговите впечатоци, но рутината ја прекина мајката на грчкиот играч. Јулија Салникова го следи својот син во текот на целиот турнир, …

Повеќе »

АО – прв ден: Елиминирани Шаповалов и Чориќ – сигурни Федерер, Циципас и Ѓоковиќ

Ниту половина од натпреварите во машка конкуренција не се одиграа на првиот ден од Австралија опен во Мелбурн. Деветнаесет натпревари беа откажани или опрекинати, така што на вториот ден од турнирот, програмата ќе беше пренатрупанаа, буквално на секој терен. Сепак, од елиминација не „избега“ Денис Шаповалов (13-ти носител) и Борна …

Повеќе »