Tag Archives: стефанос циципас

(ВИДЕО+ФОТО) Вимблдон се „исплаши“ од Киргиос и Циципас – еден детаљ не е прикажан!

Натпреварот помеѓу Стефанос Циципас и Ник Киргиос изобилуваше со контроверзи и необични ситуации. Првите два сета беа особено интересни, а пред почетокот на третиот Австралиецот побара дисквалификација на Гркот. Циципас неконтролирано ја испрати топката по завршувањето на поенот право во публиката, но избегна казна. Во текот на самиот натпревар имаше …

Повеќе »

Зверев подобар од Циципас, во финалето против Алкараз

Германецот Александар Зверев е вториот финалист на турнирот во Мадрид. Во второто полуфинале го победи Стефанос Циципас со 6:4, 3:6, 6:2, а во мечот за титулата в недела од 18 часот и 30 минути со директен пренос на Спорт Клуб 1 ќе игра против Карлос Алкараз. Германецот го доби првиот …

Повеќе »

(ВИДЕО) Фантастичниот Циципас во трето полуфинале на АО

Стефанос Циципас се пласираше во полуфиналето на Австралија опен. Грчкиот тенисер лесно го победи Италијанецот Јаник Синер со 6:3, 6:4, 6:2. Циципас по трет пат во кариерата ќе игра полуфинале во Мелбурн – загуби од Надал во 2019. година, а лани беше подобар од Медведев. Тој за неполни два часа …

Повеќе »

(ФОТО) АТП ТОРИНО: Извлечена групите за финалето на АТП, Новак го чека пеколно тешка работа!

Новак се бори за историја на АТП финалето во Торино. Таму ќе настапи во зелената група. Новак Ѓоковиќ на завршниот турнир во организација на АТП досега шест пати го крена шампионскиот трофеј, а сега „брка“ историја, односно седми трофеј. Така би го прескокнал Андреа Агаси со кој во моментов ја …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) ПОТВРДЕНИ ОБВИНУВАЊАТА НА ЗВЕРЕВ – Грчкиот тенисер Стефанос Циципас осуден за „коачинг“: Камерите го снимиле таткото како пишува порака!

Поранешниот американски тенисер Енди Родик го изрази својот став по прашањето за Стефанос Циципас и неговите чести посети на тоалетот за време на натпреварите. Токму затоа Саша Зверев поднесе жалба, за време на дуелот во Синсинати, кажувајќи му на судијата дека Гркот всушност ги користи тие паузи за да разговара …

Повеќе »

(ФОТО) Третиот тенисер на светот: „Не сакам да се вакцинирам!“

СТЕФАНОС ЦИЦИПАС, третиот тенисер во светот, рекол дека ќе ја прими вакцината против коронавирус само доколку тоа е услов за учество на турнири. „Никој не ми кажа ништо, никој не донесе одлука дека вакцинацијата е задолжителна. Се чини дека во одреден момент ќе треба да го направам тоа, но засега …

Повеќе »

Семејна трагедија на Циципас 5. минути пред мечот со Новак

Стефанос Циципас, грчкиот тенисер кого Новак Ѓоковиќ го победи во финалето на Ролан Гарос, играше и покрај семејната трагедија. Циципас го одигра своето прво финале на Грен слем турнирите, поведе со 2-0 во сетови, но против титанот не можеше повеќе.Новак потврди дека неговата ментална сила е посилна од кој било …

Повеќе »

ФИНАЛЕ НА РОЛАН ГАРОС – Новак: „Циципас е најдобар оваа година, не смеам како со Рафа!“

Новак Ѓоковиќ во недела од 15:00 часот го игра финалето на Ролан Гарос против Стефанос Циципас. Србинот ја брка својата втора титула во Париз и вкупно 19-та во кариерата, а тој влегува во натпреварот по големата победа против Рафаел Надал. „Знам што треба да направам. Циципас за прв пат е …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Кралот на земја е соборен: Ѓоковиќ е во финалето на Ролан Гарос!

Новак Ѓоковиќ е во финалето на Ролан Гарос! Најдобриот тенисер на светот му ја одзеде круната на Рафаел Надал, совладувајќи го во полуфиналето со 3:6, 6:3, 7:6 (4), 6:2. Каков меч! Каков тенис! Каква победа на Новак Ѓоковиќ над Рафаел Надал во полуфиналето на Ролан Гарос! Ноле по пресвртот го …

Повеќе »