Tag Archives: стефан марковски

„Фауст го трча плебејскиот круг“ од Стефан Марковски објавена на англиски јазик

Збирката раскази „Фауст го трча плебејскиот круг“ (Faustus Runs the Plebeian Circle) од Стефан Марковски деновиве беше објавена на англиски јазик на сајтот Амазон, каде е достапна во „Киндл“ и печатена верзија во тврдо и меко издание. Збирката раскази по промотивна цена е дистрибуирана и на повеќе книжевни платформи, како …

Повеќе »

(ФОТО) Поезија од Стефан Марковски објавена на шпански јазик во Мексико,Перу и Шпанија

Песни од македонскиот поет Стефан Марковски деновиве беа објавени во различни формати беа објавени во Мексико, Перу и Шпанија. Во Мексико песните беа објавени на платформата Primera Pagina Revista во препев на шпански јазик од венецуелската авторка и преведувачка Мариела Кордеро, со илустрации на Аиме Сервантес Флорес. Објавата во Перу …

Повеќе »

Поезија од Стефан Марковски објавена во бугарско списание

Во новиот, 13-ти број на списанието „Нова социјална поезија“ (http://novasocialnapoezia.eu/) од Р. Бугарија е застапена поезија од македонскиот писател Стефан Марковски под наслов „Ветена земја“. Поезијата на Марковски е во препев на поетот и преведувач Владимир Луков, член на раководството на Сојузот на слободните писатели на Бугарија. „Ветена земја“ претставува …

Повеќе »

Стефан Марковски на книжевна резиденција во Шпанија

Македонскиот писател Стефан Марковски е македонски претставник на годинешното издание на програмата Other wordsво шпанскиот град Сан Себастијан во периодот од 10 август до 1 октомври. Во рамки на резиденцијалниот престој, Марковски ќе го претстави своето творештво пред баскиската публика и ќе создаде кратко книжевно-уметничко дело кое ќе биде преведено …

Повеќе »