Tag Archives: старински колач

(ВИДЕО) Кох со цимет: Совршен колач за вашето дете, но и сите генерации!

Вкусот на детството во еден колач…Кој уште се сеќава на кохот на мама? Потребно е: 3 јајца 3 лажици гриз 1 лажица брашно шеќер по желба (околу 3 – 5 лажици) 1/2 лажичка цимет 1 лажица какао 100 гр суво грозје 500 мл. млеко 2  кесички ванилин шеќер Подготовка: Изматете …

Повеќе »

(ВИДЕО) Старински колач со јаболки: Ќе го правите секој ден!

Нема кој не се сеќава на некој едноставен но многу вкусен старински колач, на оние кои ги правеле нашите баби…ког се било толку едноставно а многу вкусно… Состојки: 4 поголеми јаболки 3 шолји брашно (шолја од 200 мл) 2 шолји шеќер 1 шолја масло 2 лажички сода бикарбона сок од …

Повеќе »