Tag Archives: срце

(ФОТО) Нема крај за маките на победникот на Евровизија: Собрал повторно во болница!

Португалскиот музичар Собрал во болница го посетува семејството кое се надева дека Божик ќе го прослави дома, но лекарите сметаат дека шансите тоа да се случи се многу мали… Португалецот Салвадор Собрал (27) се вратил на интензивна нега во болница после тешките компликации предизвикани со инфекција која довела до откажување …

Повеќе »

Топ 7 причини за пиење кафе: Помал ризик од рак, дијабетес…

Кофеинот е најкорисна психоактивна состојка на светот. И тоа со добра причина – не буди, помогнува да ги завршиме обврските и не полни со енергија… Луѓето, меѓутоа, често се грижат дали треба да го ограничат внесувањето на кофеин или потполно да го отстранат од употреба. Иако премногу кофеин може да …

Повеќе »

Победникот на Евросонг се опоравува после трансплантацијата на срце

Победникот на годинешниот Евросонг, Португалецот Салвадор Собрал се опоравува во болница после трансплантација на срце, пренесува денес BBC. Лекарите во соопштението рекле дека операцијата минала успешно Хирурзите во болницата „Санта круз“ во Лисабон велат дека 27. годишниот пејач Салвадор Собрал се чувствува добро. Португалскиот пејач кој го освои годинешното музичко …

Повеќе »

Сварете ги овие состојки и истопете ги маснотиите од телото!

Многумина сакаат да ослабнат а не знаат дека клучот е во правилната исхрана и вежбањето, а не во изгладнувањето. Со изгладнувањето и прескокнувањето оброци само добивате спротивен ефект,а со тоа го зголемувате ризикот од настанување дијабетес. Комбинацијата на цимет и мед е многу здрава. Помогнува и при артритис, кардиовскуларни заболувања …

Повеќе »

Во тешка состојба: На победникот на „Песна на Евровизија“ нагло му се влошила здравствената состојба

Неговата среќа не траела долго. Победникот на годинешното натпреварување за „Песна на Евровизија“ се бори со голем здравствен проблем. Неговата состојба во последно време се влошила. Салвадор Собрал се повлекол од сцената и ги откажал сите настапи, а неодамна бил примен во болница бидејќи мора да оди на трансплантација на …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Лоши вести: Салвадор Собрал,победникот на Евровизија, ја откажал турнејата поради влошена здравствена состојба

Лоши вести доаѓаат од  победникот на Евровизија годинава Салвадор Собрал. Obrigado!!!! 🙏🏻💚💛❤️ A post shared by Sal Sobral (@salvadorsobral.music) on May 10, 2017 at 1:10pm PDT COMUNICADO Por indicação médica, Salvador Sobral não poderá cumprir com os compromissos profissionais agendados para os próximos dias. O músico terá de parar a …

Повеќе »

Кафето го чува животот: Еве колку филџани кафе дневно треба да испиете за да ја одбегнете прераната смрт

Антиоксидансите во кафето го чуваат здравјето на срцето и го намалуваат ризикот од карцином – вели најновото истражување. Во Шпанија било извршено истражување кое опфатило 20 илјади луѓе на возраст од 25. до 60 години, кои биле следени низ цела деценија, и кое покажало дека 4. филџани кафе дневно го …

Повеќе »