Tag Archives: срце

(ФОТО) СИТЕ БЛАГОДЕТИ НА ОМИЛЕНИОТ ЛЕТЕН ПИЈАЛОК: Пивото донесува освежување но можете да го унапредите и своето здравје!

Пивото е едно од најстарите и најпопуларни алкохолни пијалоци. Исто така е омилено на милиони луѓе ширум светот. Но, дали сте знаеле за овие предности кои пивото ги има за човековото здравје. Со секојдневно конзумирање на пиво, во умерени количества можете да го унапредите своето здравје. Недамнешна студија покажала дека …

Повеќе »

(ФОТО) Краставицата како моќен лек: Го чува срцето, ги јакне коските и ги регулира хормоните!

Во продолжение прочитајте зошто треба краставицата да ја користите во својата редовна исхрана… Краставицата поради состојките кои ги има спаѓа меѓу најкорисните намирници за човековото здравје. Од дамнина е позната по добрите својства, а во Индија се користи и во традиционалната медицина. Здравствените благодети кои ги донесува краставицата се повеќекратни. …

Повеќе »

Мик Џегер: „Се чувствувам одлично после операцијата, ја продолжуваме турнејата!“

Мик Џегер, во првото интервју, потврдил дека се чувствува добро после операцијата на срцето. Рокенрол иконата во април бил на операција на премостување (замена на срцев залисток – бајпас) поради што Стонсите морале да откажат концерти во рамките на турнејата на бендот во Северна Америка, пренесува NME. Откако концертите се …

Повеќе »

ВНИМАНИЕ! 4. прехрамбени навики кои ги убиваат луѓето ширум светот!

Наместо да се намалува со текот на времето, морталитетот поврзан со лошата исхрана драстично се зголеми во 21. век. Во светот, само во 2017 година, 11. милиони смртни случаи се поврзани со слаба исхрана Медицинското списание The Lancet објави ново шокантно тврдење дека дури една петтина од смртните случаи во …

Повеќе »

Делотворноста на ленот: Го јакне организмот,го чува срцето, ја чисти кожата!

Целите семки лен, свежи сомелени во сосовите, салати, супи од зеленчук, сарми и полнети пиперки, печења, житарки за појадок, јогурт, се повеќекратно корисни… Кога и ќе ви падне на памет, во лебот и другата храна ставајте лен и ленено масло. Целите семки лен, свежи сомелени во сосовите, салати, супи од …

Повеќе »

(ФОТО) Комбинацијата на мед и цимет е вкусна но ќе ви помогне и за вашето здравје!

Помогнува кај многу болести Можеби звучи неверојатно, но мешавината од мед и цимет навистина ги лекува скоро сите болести. Медот во комбинација со цимет ста нува смртоносно оружје за вирусите, високото ниво на холестерол, шеќер и други непријатели за нашето здравје. Еве за што се’ е добра оваа мешавина: Заболувања …

Повеќе »

Застрашувачко видео покажува што пушењето му прави на вашето срце!

На сите ни е познато дека пушењето е многу штетно за плуќата, но многумина не знат дека за една од десет смрти предизвикана од болестите на срцето е одговорно токму пушењето, пишува Мen’s Health. СЗО (Светска здравствена организација) го објавила видеото со цел да ја подигне свеста за дејството на …

Повеќе »

(ВИДЕО) ФАСЦИНАНТНО -Неверојатна снимка од доење со термална камера: Го гледате ли срцето?

Еден татко направил единствено видео кое ја прикажува топлината која настанува во градите на неговата сопруга додека го дои бебето. Патрик Бибитс со термална камера снимил кусо видео на кое ја прикажува топлината која настанува во градите на неговата сопруга Стефани додека ја дои нивната ќерка. Тој, инаку, оваа камера …

Повеќе »

Чудесен рецепт кој го прочистува и лекува целиот организам – важен за срце, крвни садови, имунитет, црн дроб…

Ова е рецепт кој го лекува целиот организам. Ги прочистува крвните садови, го одржува срцето, го подобрува имунитетот, го чисти црниот дроб, штити од инфаркт и се смета дека помага при лекување на рак. Состојки: 15 лимони 12 главички лук 1 кг мед 400 грама пченични никулци 400 грама ореви …

Повеќе »