Tag Archives: срѓан ѓоковиќ

(ВИДЕО) СНИМКАТА НА ЃОКОВИЌ ОД БОСНА ВО ЗАПАЛИЛА РЕГИОНОТ: Новак со тато Срѓан ХИТ на социјалните мрежи! Дошле во шумата и го направиле ова!

Најдобриот тенисер на светот, Новак Ѓоковиќ, навистина ужива во посетата на Босна и Херцеговина. Новак во понеделникот отпатува со родителите во Босна на краток одмор и се обидува да го искористи поголемиот дел од времето поминато таму и да ги посети природните убавини и знаменитости. По краткиот престој во Сараево, …

Повеќе »

Коронавирус во спортот – Татко на Ѓоковиќ; „Димитров нанесе голема штета на Хрватска и на нашето семејство“

СРЃАН ЃОКОВИЌ, татко на Новак Ѓоковиќ, беше гостин на РТЛ Данас, каде го обвини Григор Димитров за целата ситуација околу Адрија тур во Задар. Бугарскиот тенисер најави дека е позитивно тестиран за коронавирус половина час пред финалето на турнирот во Задар, кој на крајот беше откажан. Набргу потоа, Борна Чориќ …

Повеќе »

(ФОТО) Таткото на Ѓоковиќ тврди:„Најголемиот тенисер во историјата, Федерер е љубоморен на Новак!“

Срѓан Ѓоковиќ уште еднаш се осврнал на ривалството ан својот син и Роџер Федерер, најуспешниот тенисер на сите времиња. Ѓоковиќ постариот верува дека Новак ќе го преземе статусот на Федерер како најголем играч во наредните години. Неодамна српскиот тенисер го освои 17-ттиот гренд слем и сега има три помалку од …

Повеќе »

ТАТКО НА ЃОКОВИЌ: Србија ја бомбардираа 20. земји – Новак успеа и покрај тоа!

НОВАК ЃОКОВИЌ неодамна загуби од Роџер Федерер на финалето на АТП во Лондон, остана без полуфинале и прво место на крајот на годината. Публиката во Лондон аплаудираше за секоја негова грешка и Ѓоковиќ при напуштањето на теренот не ги поздрави трибините. Таткото застана во одбрана на Новак Однесувањето на публиката …

Повеќе »

(ФОТО) НЕ МУ ВЕРУВАЛЕ: Брена и Боба не сакале да инвестираат во Новак Ѓоковиќ и загубиле тешки милиони!

Пред точно 17. години таткото на легендарниот тенисер Новак Ѓоковиќ, Срѓан, ги замолил Брена и Боба да инвестираат околу 500.000 евра во тогаш 15. годишната млада надеж. Пензионираниот тенисер Слободан Боба Живојиновиќ (56) и неговата сопруга Лепа Брена (58) пред 17. години пропуштиле одлична деловна понуда, пренесува Курир. Пред точно …

Повеќе »

(ФОТО) Таткото на Новак Ѓоковиќ открил кои светски велесили му нуделе државјанство на неговиот син но и како Боба Живојиновиќ го спречил првиот договор на Ноле!

Срѓан Ѓоковиќ одамна открива дел од семејните тајни, посебно оние поврзани со неговиот син, првиот тенисер на светот, Новак. При гостување во живо во емисија кај Миломир Мариќ, на TV Happy, Срѓан открил неколку работи… „Кога Ноле беше на почетокот сакав, бидјеќи минавме многу тежок период додека го школувавме, да …

Повеќе »

(ФОТО) Срѓан Ѓоковиќ: „Па што ако Новак навивал за Хрватска!“

Срѓан Ѓоковиќ, татко на најдобриот тенисер на светот, Новак, зборувал за успесите и однесувањето на својот син… Ѓоковиќ бил гостин во емисијата „Прашалник“ на РТС. Срѓан зборувал за тоа како Новак како личност го гледаат во светот… „Странците не го сакаат, но го почитуваат. Го почитуваат бидејќи со воодушевување зборувал …

Повеќе »

Срѓан Ѓоковиќ: Федерер е голем играч но мал човек!

Гостувајќи на една српска телевизија, Срѓан Ѓоковиќ, татко на Новак, се допрел до инцидентот од пред 12. години кога Србија играла со Швајцарија во Дејвис Купот. Новак тогаш играл против Вавринка, и побарал лекарски тајм-аут во петтиот сет, а федерер подоцна го обвинил дека е измамник. „Не им верувам на …

Повеќе »

(ФОТО) Срѓан Ѓоковиќ открил кога Новак се враќа на терените!

„Новак сега се рехабилитира и наскоро ќе започне да тренира. Негово враќање можеме да очекуваме во …“ По извршената операција на лактот во Швајцарија, некогаш првиот тенисер на светот, Новак Ѓоковиќ, го очекува нова долга пауза. Српскиот тенисер имаше долга пауза, но неговата повреда не беше санирана, па по операцијата …

Повеќе »