Tag Archives: србија

„НЕМА ЗБОРОВИ ДА СЕ ОПИШИ БОЛКАТА“: Вучиќ испратил телеграма со сочувство за тешката несреќа во Бугарија

Претседателот на Република Србија, Александар Вучиќ денеска упатил телеграма со сочувство до претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски и до премиерот Зоран Заев, по повод тешката сообраќајна несреќа во која 46. луѓе ги загубија животите. Во телеграмата со сочувство се вели: – Со неверување и тага ја примив страшната …

Повеќе »

УШТЕ ЕДЕН ЗЕМЈОТРЕС ВО МЛАДЕНОВАЦ: Повторно се тресело тлото

Жителите на Младеновац известиле дека пред  крајот на вчерашниот ден во  нивното место бил почувствуван нов земјотрес. Земјотрес со јачина од 3,9 степени според Рихтер го погодил Младеновац околу 23. часот и 30. минути. M3.9 #earthquake (#земљотрес) strikes 44 km SE of #Belgrade (#Serbia) 8 min ago. Effects reported by …

Повеќе »

(ФОТО) Српска водителка станала предмет на шеги и исмејување поради она во што се појавила во емисијата во живо

СРПСКАТА водителка Јована Јеремиќ се појави во утринската програма во живо во необична комбинација на облека, која веднаш стана предмет на шеги на социјалните мрежи. View this post on Instagram A post shared by JOVANA JEREMIC MILOSEVIC (@jovanajeremicmilosevic) Јована носела зелен костум со ракавици, поради што многумина ја споредиле со …

Повеќе »

(ФОТО) СЕГА ИМАМ СЕСТРА, МАЈКА, БРАТ: Ја пронашол сестрата после 40. години – Епилог на еден од бројните случаи на киднапирани бебиња во Србија!

Благодарение на ДНК анализата, Млаѓан Радивојевиќ од Доњи Адровац кај Алексинац, роден на 3. март 1981. година – по цели 40 години – открил која е неговата вистинска мајка. Пред Обвинителството во Крушевац, каде пред три години поднел кривична пријава под сомнение дека бил киднапиран од неговите биолошки родители и …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Ураганките сободиле рекорд: Реагирале и организаторите на Евровизија!

Неверојатна ноќ е меѓу нас! Групата Ураган, која ја претставува Србија на Евровизија оваа година, целосно завладеа со интернетот. Нивната енергија и вокал направија вистински хаос: штом настапот за песната „Локо Локо“ се појави на официјалниот канал на Песна на Евровизија, прегледите започнаа да се нижат и ова е моментално …

Повеќе »

(ВИДЕО) Српската група „Ураган“ се пласира во финалето на „Песна на Евровизија“ а медиумите од регионот пишуваат за неверојатниот настап!

Се одржа втората полуфинална вечер на Евровизија, а претставничките на Србија, групата „Ураган“, се пласираа во финалето на натпреварот. Три енергични девојки ја кренаа целата сала на нозе изведувајќи ја својата песна ‘Локо Локо’. Заедно со „Ураганките“ Сања Вучиќ, Ксенија Кнежевиќ и Ивана Николиќ, член на српскиот тим во Ротердам …

Повеќе »

(ВИДЕО) Најлуда свадба во Србија – извадил „зоља“ за да гаѓа јаболко 

Српските свадби ги следат низа обичаи, а еден е да се гаѓа јаболко со пушка. Сепак, сватовите на свадба во еден српски регион решиле да го подигнат тоа на ново ниво, па наместо пушка, тие не користеа ништо помалку од -зоља! Видеото, кое стана вирално на социјалните мрежи, ја покажува …

Повеќе »

Во соседството големо невреме – Еве што се најавува за Македонија!

Белград го зафатило големо невреме со громови и силен дожд… УХМР за земјата и Скопје ја даде следната прогноза: Претпладне сончево со мала до умерена облачност. Облачноста од запад ќе се зголемува, па попладне ќе биде променливо облачно со локален пороен дожд, грмежи и повремено силен ветер. На повеќе места …

Повеќе »

Девојка починала во ковид амбуланта во Србија

Девојка (24) починало во амбулантата за Ковид во Краљево. Како што дознавме, нејзините придружници ја донеле во амбулантата да се тестира, бидејќи таа имала висока температура неколку дена. Но, во еден момент таа колабирала а лекарите не успеале да ја реанимираат. Мирјана Крчевинац, директорката на Здравствениот дом во Краљево, за …

Повеќе »