Tag Archives: србија

„ЈАС ВЕЧЕР, А ТАА УТРЕ“ – Брачен пар од Србија ниту смртта не го разделила: Богољуб и Марија починале со разлика од девет часа

Брачниот пар Богољуб (97) и Марија Едит (104) Јокшиќ од Србија починале во четвртокот на 13. октомври со разлика од девет часа, а интересно е што Богољуб предвидел се. Двојката живеела во селото Доња Врбава, недалеку од Горњи Милановац, а српските медиуми пишуваат дека Богољуб починал прво, нешто по два …

Повеќе »

(ВИДЕО) Зоран Цветковиќ: „Кустурица е ноншалантен, а со Моника Белучи се промашивме на сет…“

Зоран Цветковиќ е арт-директор во белградското „Кратер студио” за создавање визуелни ефекти во филмови и серии. Тој досега работел на филмски проекти што се прикажуваат во Холивуд, но и соработувал со балкански режисери и актери. Во неговото професионално портфолио е и соработката со познатиот српски режисер Емир Кустурица за филмот …

Повеќе »

ИЗГЛЕДА КАКО КРОФНА – Фотографија од пекара во Србија ги насмеа интернет корисниците: Како леб со случајна дамка на крем

Фотографија од пекара во Бачка Паланка во Србија ги насмеа корисниците на социјалните мрежи. Имено, корисник на Редит објавил фотографија од купена „крофна“. „Каква крофна е ова? Изгледа како леб со случајна дамка крем”, напишал еден корисник. „Барем да не се скржави со лебот, за пофалба“, додал друг. „Тоа е …

Повеќе »

(ВИДЕО) Свештеник од Србија ги венчал младенците на англиски, сите во црквата се смееле

Црковната венчавка, поради свечената и мирна атмосфера, обично не е најзабавниот дел за младенците и нивните гости, но еден свештеник од Крушевац се потрудил церемонијата да биде незаборавна за еден пар. На ТикТок беше објавено видео од црквата во Крушевац каде се венчал младиот пар, а свештеникот кој ја водел …

Повеќе »

(ВИДЕО) Да има повеќе вакви луѓе: Регионот говори за херојскиот чин на еден Марко кој спасил бебе

„Се најдобро, човеку, ќе бидам благодарен до крајот на мојот живот. Прекрасен човек и вистински херој“. Ова се зборовите на Градимир В., дедо на едногодишното момче чиј живот го спасил случаен минувач. Имено, мајката со своето едногодишно бебе се враќала од лекар во Обреновац, бидејќи малиот имал висока температура. Во …

Повеќе »

Фотографијата од Србија станала хит – луѓето велат дека докажува дека денешната младина не е самостојна

На Твитер веќе неколку дена се разговара за фотографијата која е направена пред Медицинскиот факултет во Ниш, а на која стојат поголема група родители. Авторот на фотографијата во описот тврди дека се работи за родители кои чекаат нивните деца да го напишат приемниот испит. „Многу родители чекаат, треперат и кршат …

Повеќе »

(ВИДЕО) Оригиналната Констракта со поздрав и најава за првото интервју во пресрет на нејзиното доаѓање во Македонија

Ултрапопуларната и сензационална „Констракта” со поздрав до македонците го најавува нејзиното прво интервју за Македонија ексклузивно на JingleTV, како и најава за нејзиниот концерт во Дојран ова лето. Која е тајната на успехот кој го доби Ана Џуриќ – Констракта, како преставник на Србија на овогодинешното издание на Евровизија во …

Повеќе »

(ВИДЕО) Случајно или наместено? Српската премиерка се нашла во бизарна ситуација во тв емисија

БИЗАРНА ситуација се случила за време на Ami G Show, во кое гостувала српската премиерка Ана Брнабиќ. „Дали имате фобија и кој е вашиот најголем страв? ја прашал водителот Ана, а таа одговорила дека се плаши од бубачки, а особено од смрдливи мартини. „Од бубачки, смрдливи бубачки особено… имам фобија …

Повеќе »

(ФОТО) Трите „диви“ убавици од „Hurricane“ на предновогодишна журка што не се пропушта во „Deja Vu – East Gate“

Уште една луда и незаборавна предновогодишна журка ви подготвува екипата на, во моментов најатрактивниот скопски локал „Deja Vu – East Gate“, местото чија локација е друго име за забавата во македонската престолнина, Скопје. Овој пат ден пред дочекот на највеселата и најлуда ноќ, во четврток на 30. 12. 2021 год. …

Повеќе »