Tag Archives: србија

Венко Андоновски, автор на „Големиот школски час“ во Србија

Српската културна јавност му укажа голема чест на македонскиот писател Венко Андоновски. Тој е автор на драмскиот текст „Изрешетани души“ според кој годинава ќе се изведе традиционалниот сценско-театарски спектакл „Големиот школски час“, државна манифестација посветена на стреланите 3500 работници и ученици во Крагуевац, на 21 октомври 1941 година. Драмскиот текст …

Повеќе »

(ФОТО) БЛИСКУ ДО НАС – Розовото езеро Пачир лекува ревматизам и кожни болести: Ова место е рај на земјата!

Селото Пачир или Пачирска Бања како што се нарекува заради лековитата термичка вода е чудо во Србија. Ова вештачко езеро, кое се наоѓа на половина пат помеѓу Нови Сад и Суботица, сè повеќе ги привлекува локалното население, но и туристите поради својата единствена розова боја. Езерската вода доаѓа од длабочина …

Повеќе »

(ВИДЕО) БИЗАРНО ВИДЕО: Ако Србите на изборите не гласаат за Вучиќ „ќе ги изеде“ диносаурус!

Несудениот гласач на Вучиќ конечно сфаќа дека направил голема грешка и дека нема друг избор освен да направи времеплов и да се врати во минатото за да ја исправи грешката… И’ Србија, исто така, се подготвува за парламентарните избори што ќе се одржат во недела, на 21. јуни, а десничарската …

Повеќе »

(ВИДЕО) ВИКЕНД ВО ГРЦИЈА? Да, можно е!

Избори кај нас и околината…На 15. јули политичките партии ќе ги одмерат силите на предвремените парламентарни избори кај нас, но и во соседна Србија се подготвуваат… Сепак, со оглед на актуелната пандемија со корона вирусот главните реклами ќе се емитуваат на тв екраните, а рака на срце спотот на СНС …

Повеќе »

(ВИДЕО) Луди снимки од надзорните камери: Вака Србите бегаат од полицијата додека трае полицискиот час

СРБИЈА сè уште не се откажува од полицискиот час да се обиде да го минимизира движењето на граѓаните за време на пандемијата, но судејќи според снимките на профилот на Инстаграм, полициски час – планот не функционира. На овој профил може да се најдат многу снимки од надзорната камера кои покажуваат …

Повеќе »

(ВИДЕО) Хит на социјалните мрежи: Урнебесен одговор на еден маж од Ниш како го поднел тридневниот карантин!

Еден маж од Ниш имал избрзан одговор што ја натерало публиката на јавниот сервис да се изнасмее… ПО најдолгиот полициски час досега, изминатиот викенд, во Србија екипа на РТС ги анкетирала граѓаните на Ниш како го поднеле тридневен престој во домовите. И, како што обично се случува, од масата на …

Повеќе »

КОРОНАВИРУСОТ ВО СПОРТОТ – Италијанскиот доктор ги открил зборовите на Ѓоковиќ кога дал милион евра:„Ме шокира!“

Италијанскиот лекар кој од Новак Ѓоковиќ ја добил донацијата од милион евра за болниците во епицентарот на корона пеколот, откри дека хиуманиот шампион го воодушевил со ова, но не помалку со зборовите што го придружувале неговиот огромен подарок. Питер Асембергс, шеф на медицински услуги за западниот дел на Бергамо, прво …

Повеќе »

Новак Ѓоковиќ и донирал 1. милион евра на Србија за респиратори

Новак Ѓоковиќ и се заблагодарил на Кина која низ историјата често и помагала на Србија што се случува и денес во борбата со пандемијата на коронавирус. Светскиот број 1 се огласил на социјалните мрежи од домашната изолација и порачал дека на Србија и донирал 1. милион евра за купување на …

Повеќе »

(ФОТО) БРАВО – ПРИМЕР НА СИТЕ: Бившата тенисерка Ана Ивановиќ ќе и подари на Србија 35. респиратори, но и друга медицинска опрема!

Ивановиќ, заедно со неколку други компании, учествувала во нарачувањето на голем број на апарати од кои зависат многу човечки животи. Ана Ивановиќ учествувала во набавка на 35 респиратори за српските граѓани! Како што дознава курир.рс, српската тенисерка обезбедила финансиска поддршка, но и „се заложила“ преку нејзините контакти да ги добие …

Повеќе »