Tag Archives: споредба

(ВИДЕО) Принцот Хари открил што мисли за серијата „Круна“ – би можеле да се изненадите!

Принцот Хари му дал интервју на Џејмс Корден и сега сите светски медиуми зујат за тоа. Принцот открил зошто го напуштил кралското семејство, но зборувал и за серијата „Круна“, која во четвртата сезона ги портретираше животите на неговите родители Чарлс и Дијана. Принцот на Корден му рекол дека нема толку …

Повеќе »

ИСТРАЖУВАЊА: Имунитетот од прележана корона јак како после вакцина

Студија на Медицинскиот факултет во Грац открила дека луѓето кои се заразиле со коронавирус имаат 91 процент помал ризик од инфекција во следните седум месеци. Студијата е објавена во European Journal of Clinical Investigation. Нивото на имунитет по болеста е само малку пониско од оној предизвикан од вакцината Фајзер/Бајонтек, што …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Хирург споредил бели дробови после ковид со оние на пушач: Погледнете ги разликите!

Д-р Британи Банкхед Кендал, британски хирург, тврди дека белите дробови на лицето кое имало ковид изгледаат полошо од белите дробови на многу пушачи. Таа е исто така професор на Универзитетот во Тексас, но лекува луѓе од почетокот на пандемијата. Д-р Банкхед Кендал објавила три рендгенски снимки на бели дробови: една …

Повеќе »

Емисија на CO2: Дали електричните автомобили се навистина во предност во однос на дизелите и бензинците?

Според сегашниот светски енергетски микс“, електричниот Полестар 2 ќе треба да помине 112.000 км за да биде „позелен“ од моделот на Volvo XC40. Електричната спортска марка на Волво, марката Полестар, објави интересна студија за тоа колку електричните автомобили испуштаат јаглерод диоксид во текот на целиот работен век и колку бензинците. …

Повеќе »

„Сите зборуваат за ‘германското чудо’, а молчат за ‘руското’:Доктор објаснил како Русија се бори со корона

Може да се покаже дека рускиот здравствен систем, бидејќи не се фокусирал на примарната амбулантна нега, туку на болниците, подобро ое прилагоден на екстремните услови… Може да се покаже дека рускиот здравствен систем не е насочен кон примарната амбулантна нега, туку на болниците, подобро прилагодени на екстремните услови, тврди рускиот …

Повеќе »

(ФОТО) Неда Украден објавила фотографија стара 40. години:„Без силикони и фотошоп“

Неда Украден денес има 68. години а малку кој би и дал толку. Пејачката уште до млади денови била привлечна на регионалната публика, како поради гласот така и поради изгледот. За да покаже колку се променил нејзиниот изглед од почетокот на кариерата до денес, со обожавателите споделила фотографија стара 40. …

Повеќе »

(ВИДЕО) Мислите дека зимските гуми не се важни! Погледнете го видеото!

Повеќето купувачи денес се подготвени да платат повеќе за кросоверска шминка додека некои сепак ќе го прескокнат купувањето на зимските гуми. А причините за таквата одлука се повеќе од очигледни. Бидејќи кросовер со атрактивни детали е трн во окото на соседот, токму како и фактот дека имаш поголем телевизор од …

Повеќе »

(ФОТО) Тијана сигурна дека синот Вук е нејзина копија – Но, други мислат поинаку!

Пејачката Тијана Дапчевиќ на својот инстаграм-профил објавиа фотографија на која прави споредба помеѓу себе и нејзиниот син Вук. Pronadji razliku🙈🙈🙈❤️❤️❤️ #majkin #Vook❤️ A post shared by Tijana Dapčević (@tijana.dapcevic) on Aug 27, 2017 at 1:30pm PDT Двете фотографии се од времето кога и Вук и Тијана биле бебиња, двајцата „фатени“ …

Повеќе »