Tag Archives: споменик

(ФОТО) Импресивни снимки на Атакама: Пустинска рака која очајнички бара спас

Навидум бесконечните црвеникаво-портокалови рамнини на пустината Атакама во северено Чиле потсетуваат на слики на Марс. Она што придонесува за нереалноста на оваа област е необичниот споменик, за кој многумина се неизвесни дали навистина постои „Mano del Desierto” (пустинска рака). Нереалните области на најсушната пустина во светот, Атакама, зафаќаат површина од …

Повеќе »

(ФОТО) ТРИ ГОДИНИ ОД СМРТТА НА КРАЛИЦАТА ЕСМА: Се’ и остави на државата а таа ја заборави!

Денес се навршуваат три години од смртта на кралицата Есма, а нејзиниот син Симеон јавно ја прозва државата конечно работите да ги земе во свои раце! Минуваат години а ништо не се менува. На секоја годишнина од смртта на Есма почнуваат „натегнувањата“ околу средувањето на нејзиното вечно живеалите, како и …

Повеќе »

(ВИДЕО) На споменикот на гробот монтирал буре со вино: За тие што ќе го посетуваат но и „за него“!

Синоќешното издание на РТЛ Директ на хрватската телевизија РТЛ донесе уште една необична приказна… Драган Колесариќ од Хрватска е вистински хит на интернет. Овој 83. годишен старец од Местото Лундберг близу Вараждин (Хрватска) е познат по својата љубов кон виното и добрата чашка.Но, далеку од тоа дека може да се …

Повеќе »

(ФОТО) Тајна просторија: Собата зад најпознатиот американски споменик открива – НЕПРАВДА!

Скулпторот Гутзон Борглум сакал да создаде просторија каде ќе се запише историјата. Сепак, неговиот план бил премногу амбициозен … Резбаните лица на четворица американски претседатели се еден од симболите на САД, но малкумина знаат дека зад нив лежи интересна тајна. Добро, веројатно претеравме нарекувајќи го најпознат, затоа што таа титула …

Повеќе »

(ФОТО) УМЕТНИКОТ САКАЛ ДА ОСТАНЕ АНОНИМЕН – ОВА СИГУРНО НЕМА ДА МУ СЕ ДОПАДНА НА ДОНАЛД ТРАМП: После Меланија и’ тој добил споменик во Словенија!

Дрвениот споменик на американскиот претседател Доналд Трамп неочекувано се појавил во село во Словенија, дом на неговата сопруга Меланија Трамп. Наведувајќи дека споменикот е висок над седум метри е изграден во местото Село кај Камник, на околу 30 километри северо-источно од Љубљана, „Вашингтон пост“ пишува дека претседателот Трамп конечно добил …

Повеќе »

(ФОТО) Морничава вистина зад железните чизми: Споменик кој сите би требало да го видат!

Чевлите на брегот на Дунав се глетка која би требало да се види за да никогаш не заборавиме на стравотиите на нацизмот и фашизмот… Малечки и големи, машки и женски, р’ѓосани од водата и времето чевлите на брегот на Дунав блиску до Парламентот во Будимпешта,е споменик кој предизвикува тага и …

Повеќе »

(ФОТО) Српски дедо добил на Бинго, но кога дошол по парите бил во „шок“ а ја расплакал продавачката на што ќе ги потроши парите!

Една продавачка на Бинго ливчиња од соседна Србија споделила приказна на Твитер за која, како што вели “и’ го направила денот, но и ја расплакала”. Таа опишала како еден дедо дошол по својата бинго добивка, за која најпрвин мислел дека добил многу помалку пари, а кога дознал колкава е всушност …

Повеќе »

Горан Стефановски ќе добие споменик во Дебар Маало, спроти „Идадија“

Општина Центар ќе подигне споменик на македонскиот драматург Горан Стефановски во Дебар Маало. Иницијативата за споменикот ја поднеле од Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ). Советниците на Општина Центар ја усвоија иницијативата на Македонската академија на науки и уметностите за поставување на спомен обележје на драмскиот писател и член …

Повеќе »

(ФОТО) Срамота: Две години и го правеа споменикот и згрешија!

Што се не се случи, кој се не се понуди да го направи вечното почивалиште на Есма Реџепова и на крај – срамна грешка… Навистина е штета што посветата не е според стандардите на македонскиот литературен јазик, па всушност треба да стои Споменикот го подигНа Влада на РМ, а не …

Повеќе »