Tag Archives: спомени

(ФОТО) ЕМОТИВНО И ТАЖНО – „Те сакам и ми недостигаш“: Осум години од смртта на Пол Вокер

На денешен ден, пред точно осум години, во сообраќајна несреќа животот го загуби познатиот актер Пол Вокер, ѕвездата на филмовите „Брзи и бесни“. Неговата ќерка Медоу Вокер објави фотографија од нејзиниот татко на Инстаграм, како ја држи како бебе во рацете. „Те сакам и бескрајно ми недостигаш“, напишала Медоу. View …

Повеќе »

(ВИДЕО) Џули во Белград дошла поради Ѓоковиќ – „Најдобар ден во мојот живот“

Еден од можеби најверните обожаватели на Новак Ѓоковиќ, Џули, го посетила Белград и ја искористилс можноста да помине време со својот идол. Џули своите впечатоци и среќа го споделила на својот Твитер профил во друштво на Ѓоковиќ. „Дел од животот. Привилегија. Сон кој се оствари. Денеска играв тенис со Новак …

Повеќе »

Шест години без Џумерко – Човекот кој го олицетвори итроманецот Пејо!

Како вчера да беше веста дека по долго боледување почина Благоја Спиркоски Џумерко, еден од најистакнатите македонски актери…Човек кој на театарските штици можеше да го игра „најтешкиот“ лик а потоа во тв серија да го отелотвори Итар Пејо и засекогаш да остави свој белег на тој лик… Фејсбук страницата Ѓорѓи Колозов …

Повеќе »

(ФОТО) Во недела по 4. пат ќе се одбележи „Ден на Пежо 404“:„Навраќањето на убавите спомени од среќното детство, значи и активација на енергија за креативно делување во актуелниот момент!“

Убаво е што и во ова време на пандемија која не изолира и затвори дома ќе продолжи една традиција која со своите интересни содржини им пркоси на состојбите кои не обременуваат. Затоа, ако немате ништо планирано за недела, 4. април, можеби ќе биде убаво да прошетате и да ги видите …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) НЕПРЕБОЛ – ЌЕРКАТА НА БАЛАШЕВИЌ НЕ МОЖЕ ДА ГО ПРЕЖАЛИ ЗАМИНУВАЊЕТО НА ТАТКОТО: Јована објавила емотивно видео и порачала колку го сака!

Јована Балашевиќ се присетила на спомен со нејзиниот татко. Со ненадејното заминување на познатиот кантавтор Ѓорѓе Балашевиќ, кој почина на 19. февруари, најтешко со ова се мират домашните – сопругата на Оливера и нивните три деца, синот Алекс и ќерките на Јелена и Јована. Објавите на социјалните мрежи сведочат и …

Повеќе »

(ВИДЕО) Огнен Здравкоски, за „Бекстејџ“, првпат се огласи по смртта на неговиот вујко Зоран Џорлев: „Како велат – добрите луѓе му требаат на Бога, а ете тој прерарно му требал. Сега ќе им свири на ангелите, ќе не чува од горе“

„За вујко ми ќе кажам дека беше најпрекрасниот човек што го познавав во мојот живот. Тој ми беше како втор татко. Секогаш ме советуваше за музиката, за моето пеење. Среќен и горд сум што ми беше вујко. Тој беше човек со огромно срце, огромна душа, знаеше да прави само добри …

Повеќе »

Писмо на мајка до своето дете: „Не се врти сине…оди…“

Не се свртувај кон мирисите на детството, сега си голем. Не се свртувај кон липата што мирисаше под прозорецот, тие ги исекоа нејзините гранки. Не се свртувај по мене, добро сум. Ниту твоето куче не заслужува свртување, ќе го чувам. Кога се двоумиш, запомни колку беше бесен поради оној дедо …

Повеќе »

(ВИДЕО) Деца во Белград играле тенис а потоа поминал Ѓоковиќ со своето куче

ОТКАКО го загуби финалето на Ролан Гарос од Рафа Надал, Новак Ѓоковиќ се врати дома во Белград на заслужен одмор. Најдобриот тенисер на светот е снимен како шета со кучете во неговата населба во Белград, а потоа видел група деца како играат тенис на улица. Тој им пришол, земал рекет …

Повеќе »

(ВИДЕО) Гоца Тржан:„Тоше не беше така скромен како што се мислеше…!“

На денешен ден пред точно 13. години, во страотна сообраќајна несреќа, трагично го загуби животот еден од најомилените балкански вокали, Тоше Проески … Имаше само 26. години кога пред точно тринаесет години заспа засекогаш. На 16. октомври 2007. година, во регионалните медиуми одекна веста дека музичката sвезда Тоше Проески загина …

Повеќе »