Tag Archives: спасени

(ФОТО) Вистинско чудо во џунгла: По авионската несреќа децата сами преживеале повеќе од еден месец

Четири деца се пронајдени живи во јужна Колумбија, пет недели откако авионот со кој патувале се урнал во густа џунгла, објави колумбискиот претседател Густаво Петро. Спасувачите со помош на кучиња трагачи пронашле остатоци од овошјето кое децата го јаделе за да преживеат. Четири деца на возраст од 13, 12, девет …

Повеќе »

(ВИДЕО) Возачот на автобусот се онесвестил додека возел, момчето херој седнало зад воланот и ги спасило сите

Седмоодделенец од Мичиген го запрел својот училишен автобус да излета од патот откако жената што го возела изгубила свест. Кога Дилан Ривс видел што се случило со возачот, решил да ги преземе работите во свои раце и да ги спаси своите пријатели. Директорот на средното училиште во кое момчето учи …

Повеќе »

СЕ УШТЕ ИМА НАДЕЖ – Чудо во Турција: Спасувачките екипи спасиле дете и двајца возрасни од урнатините 296 часа по земјотресот!

На снимката се гледа како спасувачите носат маж и жена на носилки кон амбулантно возило, а покрај нив се гледаат болничари Спасувачките тимови во Турција спасија три лица, меѓу кои и едно дете, од урнатините на срамнета станбена зграда, каде што поминале 296 часа од минатонеделниот земјотрес, објави турската јавна …

Повеќе »

Фотографија која го обиколи светот: Сестра го чува својот брат под урнатините во Сирија

Земјотрес со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала ја погоди јужна Турција пред три дена и беше почувствуван во голем дел од земјата, како и во неколку земји во регионот, вклучително и соседна Сирија. Големата спасувачка операција се уште е во тек. Последните податоци покажуваат дека во земјотресот се …

Повеќе »

ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД – ГОРЕВ ЖИВА: Исповеди  на луѓето кои го преживеаја 11. септември, ги опишува ужасите што ги доживеале тој ден

Поминаа 20 години од терористичкиот напад во Њујорк, но раните на многумина преживеани се уште се свежи. Некои останаа со физички последици што им го сменија животот, додека многумина се борат со психолошката траума предизвикана од настаните на 11. септември. Една од најтешко повредените преживеани, Лорен Менинг, се здобила со …

Повеќе »

ИСЧЕЗНАЛЕ ПРЕД ТРИ ДЕНА – Големиот „СОС“ натпис на плажата ги спасил изгубените морнари на далечниот остров

Тројца изгубени морнари кои се насукале на еден мал далечен остров во западниот дел на Тихиот океан, беа спасени откако спасувачите го забележале големиот натпис „СОС“ напишан од морнарите на плажа. Морнарите минале три дена на островот Пикелот во Микронезија пред да бидат пронајдени од австралиски и американски воени авиони, …

Повеќе »

(ФОТО) МАЈКАТА МОНСТРУМ ГО НАЈАВИЛА УБИСТВОТО НА СВОИТЕ ДЕЦА: Сара на Фејсбук објавила реченица која ја леди крвта во вените, а потоа тие зборови ги спровела во дело!

Сара Барас (35) од Велика Британија, објавила грозни натписи на Фејсбук само неколку месеци пред да ги убие своите две деца. Убиецот, кој се изјаснил за виновен за убиство и заговор за убиство во септември, на својата страница на Фејсбук објавила цитат од романот на Стивен Кинг. Во него се …

Повеќе »