Tag Archives: СП во Русија

(ВИДЕО+ФОТО Галерија) Мајката на Хрватска го остави срцето на теренот: Колинда повторно ги освои насловните ширум светот!

Претседателката на Република Хрватска на постољето со Владимир Путин со солзи им честиташе на Огнените, ги бакна и ги утеши. Во еден момент, низ нејзините раце мина пехарот на Мундијалот па го бакна и него Хрватскиот фудбалски тим го оствари вториот најголем успех во историјата, по третото место во 1998. …

Повеќе »

(ФОТО) Отворено писмо на Златко Далиќ до хрватската јавност:Сиот прихот од паричните награди од СП во Русија фудбалерите ќе ги уплатат во посебен фонд за децата на Хрватска

За селекторот на хрватската фудбалска репрезентација веројатно допрва ќе се слуша бидејќи не само што на Хрватска и го донесе сребрениот медал, туку и се самопромовираше како тренер кој заслужува респект. Овие 30. дена за него се слушаат само најубави работи, но многумина изненади со отвореното писмо до хрватската јавност… …

Повеќе »

(ФОТО) Финален чин: Хрватска или Франција?

Со натпреварот помеѓу Хрватска и Франција од 17:00 денеска ќе заврши Светското првенство во фудбал. Дојде денот за финалниот настап во Мундијалот во Русија. Франција и Хрватска ќе водат жестока битка за освојување на Златна богинка во Москва. На „триколерите” тоа би била втора светска круна по победата на домашниот …

Повеќе »

(ФОТО) СРАМОТА: За МРТ Мундијалот во Русија „заврши“!

Минималистички е да се каже жално, бедно, ниско, непрофесионално…Нема зборови кои ќе ја опишат неодговорноста и индиферентноста на МРТ кон ТВ гледачите… Да не беше Светското првенство во фудбал многумина сигурно ретко би го притискале копчето со број 1 на својот далечински управувач, со цел да гледаат МТВ 1. Некои …

Повеќе »

(ФОТО) Таличната бела кошула на Златко Далиќ

Хрватска е во финалето на Светското првенство, а селекторот Златко Далиќ имаше само зборови со пофалби за „своите војници“ кои, по уште една драма, излегоа како победници Продолжува победничкиот од на Златко Далиќ, тимот го зеде во тешка ситуација во квалификациите, а сега е во финалето на Светското првенство. “Ова …

Повеќе »

(ФОТО) Цел свет се натпреварува во честитките на Хрватска: Колинда изненадена од Заев и Димитров!

После победата на Хрватска во полуфиналниот натпревар на Светското првенство во фудбал против Англија следеле честитки од сите страни. Избравме неколку од нив… Американскиот амбасадор во Загреб,Роберт Кохорст, кој кренал прашина со своите твитови пред мечот со Русија, овојпат едноставно коментирал:„Следната жртва е Франција“, алудирајќи на претстојното финале. So proud …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Хрватска во финале на СП во Русија: Слики кои го обиколија светот!

Хрватите го оправдаа тоа што се „шушкаше“ дека се притаени фаворити од сенка.Играчите кои „владеат“ во европските фудбаски гиганти потврдија дека ова е време за нивната генерација. Марио Манџукиќ ќе остане запаметен во историјата на хрватскиот фудбал, бидејќи напаѓачот на Јувентус е човекот кој ги одведе „коцкестите“ во прво финале …

Повеќе »

(ФОТО) Москва „под опсада“: Некогашната секс бомба дојде да го бодри своето 20. години помладо момче!

Памела поради љубовта кон Рами се пресели во Франција и редовно го следеше и на клупските натпревари… Вечерва во Русија вечерва се игра првото полуфинале на СП помеѓу Белгија и Франција, но целото внимание денеска во светските медиуми е свртено кон пристигнувањето на Памела Андерсон во Москва. Имено секс бомбата …

Повеќе »

(ФОТО) Новак Ѓоковиќ навива за „Огнените“: Половина Србија го осудува бидејќи „ја сака“ Хрватска!

„Спортот говори универзален јазик, ги брише границите меѓу луѓето, ги надминува разликите во верата, расата, националноста, а тоа е она што ги привлекува луѓето во спортот. Ние сме, пред сè, амбасадори на толеранцијата“, вели Новак Ѓоковиќ „Ќе навивам за Хрватска, се надевам дека ќе ја освојат титулата“ рекол Новак Ѓоковиќ. …

Повеќе »